Podľa komerčnej televízie HírTV demonštrácie zorganizoval Demokratický odborový zväz pedagógov (PDSZ) a do protestov sa aktívne zapája aj niekoľko ľavicových strán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Na Alžbetinom moste v Budapešti sa do živej reťaze zapojili aj tisíce študentov a žiakov, ktorí podporujú učiteľov. Ako uviedol server ellenszel.hu, okoloidúce vozidlá a autobusy budapeštianskej mestskej dopravy trúbením vyjadrovali demonštrantom solidaritu.

O ôsmej hodine sa začal štrajk pedagógov, ktorý vyhlásil PDSZ. Viacerí však vyjadrujú protest formou občianskej neposlušnosti, píše ellenszel.hu. Podľa portálu je zákonnou formou demonštrácie iba štrajk.

Na problémy verejného školstva poukazujú protestujúci pedagógovia v celom Maďarsku - Segedíne, Pécsi, Győri, Veszpréme, Miškovci, Budakalászi, Székesfehérvári, Répcelaku, Debrecíne či Szombathelyi. Požadujú vyššie platy, zníženie úväzku a obnovenie štrajkového zákona.

Okrem štrajku a protestných zhromaždení učitelia vyjadrujú svoju nespokojnosť aj ďalšími formami. Na Madáchovom námestí v Budapešti usporiadali pedagógovia deviatich škôl flashmob (nečakanú rýchlu akciu, keď na jednom mieste viac ľudí urobí niečo bizarné alebo vtipné a potom sa bez komentárov rozídu), na ktorom spievali.

Ďalšie dôležité správy

WA 15 Praha - Maďarský minister zahraničných vecí  Péter Szijjártó odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ vo formáte Gymnich v Prahe v utorok 30. augusta 2022. Hlavnými témami boli ruská agresia voči Ukrajine a vzťahy EÚ s Afrikou. Ministri rokovali aj o začatí rozsiahlej výcvikovej operácie pre ukrajinských vojakov. FOTO TASR/AP  

Hungary's Foreign Minister Peter Szijjarto speaks with the media as he arrives for a me
Neprehliadnite

Maďarsko tvrdí, že cenový strop na ruskú ropu sa nebude týkať ropovodov