Západnej časti maďarského jazera Balaton hrozí premnoženie rias a siníc.  Najväčšie zdravotné problémy spôsobujú sinice - cyanobaktérie, ktoré môžu u ľudí vo vode vyvolať zápal očí alebo kože, v prípade prehltnutia takto infikovaná voda môže spôsobiť zvracanie či hnačku.

Riasam a siniciam vyhovuje teplé počasie a je možné, že na niektorých miestach čoskoro obmedzia možnosť kúpania v jazere, píše infostart.hu. Kritická situácia nastala už niekoľkokrát pri Balatongyöröku.

WA 15 Rím - Ľudia stoja vedľa fontány Barcaccia zo 17. storočia, ktorá sa nachádza pred Španielskymi schodami v Ríme vo štvrtok 23. júla 2020. V talianskej metropole ľudia zažívajú horúčavy, keď teplota vzduchu prekročila 30 stupňov Celzia. FOTO TASR/AP 

People stand next to the 17th century Barcaccia fountain, in front of the Spanish Steps, in Rome, Thursday, July 23, 2020. Like most tourists sites in Rome, the Spanish steps would usually be crowded with tourist during summer time and most of
Neprehliadnite

Taliansky cestovný ruch stále zápasí s dôsledkami pandémie

Pred desaťročiami boli riasy a sinice v Balatone živené odpadovou vodou, čo sa však začiatkom nového tisícročia podarilo vyriešiť. Vlani v auguste sa na jazere ale opäť začali množiť riasy a sinice do takej miery, že v oblasti Szigligetu bola prekročená hranica zdravotného rizika stanovená Svetovou zdravotníckou organizáciou. Na severnom brehu západného Balatonu, kde rieka Zala dodáva polovicu zásob vody jazera, bude potrebné pokračovať v prehlbovaní dna.