V októbri nebudú môcť maďarské ministerstvá vyplácať žiadne platby, výnimkou budú mzdy, dôchodky a financie spojené s plnením verejných úloh. Neverejné nariadenie vlády zverejnila v stredu komerčná televízia ATV, ktorej túto správu potvrdil rezort financií, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Vláda nariadila disciplinované, šetrné hospodárenie v rozpočtových orgánoch, čím reaguje na energetickú krízu spôsobenú sankciami voči Rusku. Za zemný plyn a elektrinu musíme vplyvom sankcií priplatiť, takže kým budú sankcie platiť, vláda bude hospodáriť šetrne," reagovalo ministerstvo financií na otázku televízie ATV.

Vláda vypláca mzdy, dôchodky, financie na verejné školstvo, vysoké školstvo, sociálne a zdravotné výdavky, ale aj financie spojené s verejnými úlohami, ako aj platby programov EÚ pre rozpočtové obdobie rokov 2014 až 2020 a materiálne výdavky, zverejnilo ministerstvo financií. Na všetky ostatné platby bude potrebné jeho povolenie.

Dodržiavanie nariadenia bude kontrolovať Vládny kontrolný úrad.

Ďalšie dôležité správy

Finančné domy aktuálne predávajú hypotéky za historicky najnižšie úroky. Na vlastné bývanie sa bez problémov dá požičať za ročný úrok vo výške pol percenta.
Neprehliadnite

Maďarská národná banka zvýšila kľúčovú sadzbu o 125 bodov na 13 percent