Maďarská vláda na budúci týždeň predloží parlamentu nové návrhy zákonov, ktoré by mali ukončiť spor s Európskou komisiou a uvoľniť prístup k prostriedkom z únijných fondov. Povedal to dnes šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás. Budapešť podľa neho pristúpila na časť požiadaviek Bruselu, v niektorých prípadoch obe strany našli kompromis, informovala agentúra Reuters.

Európska komisia zatiaľ nedala Maďarsku súhlas, aby mohlo čerpať peniaze určené na pomoc ekonomikám v boji s následkami pandémie covidu-19. Budapešť totiž viní z podkopávania právneho štátu. Vo štvrtok poslanci Európskeho parlamentu v uznesení prijatom výraznou väčšinou vyzvali na zastavenie vyplácania fondov Maďarsku, ktoré podľa nich už nie je plnohodnotnou demokraciou.

„Vláda buď akceptovala požiadavky Európskej komisie, alebo sa nám v oblastiach, kde sme ich nemohli prijať, podarilo dosiahnuť kompromis, ktorý vyhovuje obom stranám," povedal Gulyás. Vláda podľa neho už záväzky prerokovala a schválila a požiada parlament, aby príslušnú legislatívu schválil v zrýchlenom konaní. Nové zákony by mali začať platiť v novembri, píše Reuters s odvolaním sa na šéfa kancelárie premiéra Viktora Orbána.

Únijné inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup Orbánovej vlády k justícii, jej obmedzovanie plurality médií, práv menšín či činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd. Európsky parlament už pred viac ako štyrmi rokmi inicioval konanie pre porušovanie európskych hodnôt, to však doteraz neviedlo k výsledkom. Budapešť námietky Bruselu odmieta.

Ďalšie dôležité správy

KK22 Budapešť - Vztýčením maďarskej štátnej vlajky s vojenskými poctami na Kossuthovom námestí sa začali ústredné oslavy štátneho sviatku založenia štátu a jeho zakladateľa - kráľa sv. Štefana, 20. augusta 2022 v Budapešti. FOTO TASR/AP
The hoisting of the national flag with military honours takes place in front of Parliament to mark the national holiday celebrating Hungary's statehood in Budapest, Hungary, Saturday, August 20, 2022. The ceremony was attended by President Katalin Novak, Defence
Neprehliadnite

Maďarsko už nie je úplnou demokraciou, znie z Európskeho parlamentu