Maďarská vláda by chcela čo najskôr otvoriť reštaurácie, všetko je však podmienené očkovaním proti novému druhu koronavírusu. Povedal to v pondelok pre agentúru MTI hovorca kabinetu Zoltán Kovács.

Postoj majiteľov reštaurácií je v tejto otázke podľa jeho slov pochopiteľný, pretože pandémia im spôsobuje obrovské problémy v celej Európe, vrátane Maďarska. „Kľúčom je očkovacia látka. Keď bude dostatok vakcín, môže sa začať masové očkovanie a postupne bude možné otvárať reštaurácie," povedal hovorca.

JB 5 Ankara - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počas tlačovej konferencie so svojím tureckým rezortným partnerom Mevlütom Čavušogluom po ich stretnutí v Ankare 8. decembra 2020. FOTO TASR/AP

Hungary's Foreign Minister Peter Szijjarto speaks to the media during joint news conference with Turkey's Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, after their talks in Ankara, Turkey, Tuesday, Dec. 8, 2020. (Turkish Foreign Ministry via AP, Pool)
Neprehliadnite

Maďarsko kúpi z Ruska vakcíny pre milión ľudí, informoval Szijjártó

Ďalej podotkol, že vo viacerých európskych krajinách už začala tretia vlna nákazy koronavírusom, čo je zrejme následkom predčasného zmiernenia reštrikčných opatrení. Potom narastá počet infikovaných a treba opäť sprísňovať opatrenia.

„Z Bruselu prichádza málo vakcín, preto maďarská vláda pracuje na tom, aby zohnala vakcíny aj z iných zdrojov," dodal Kovács.

Na beznádejnú situáciu upozornil aj spravodajský server blikk.hu, podľa ktorého čoraz viac majiteľov reštaurácií, kaviarní a pohostinstiev zvažuje otvoriť aj napriek súčasne platnému zákazu. Finančnú pomoc vlády na udržanie zamestnanosti totiž považujú za nedostatočnú a poukazujú na záväzky, ktoré musia plniť aj napriek tomu, že nemajú príjmy.

Polícia avizovala, že v zmysle platných právnych noriem v prípade porušenia zákazu bude platiť pokutu nielen prevádzkovateľ, ale aj zákazník, ktorý napriek reštrikcie do takéhoto reštauračného zariadenia zájde.

KK30 Minsk - Na snímke zdravotná pracovníčka si pozerá dokumenty k ruskej vakcíne Sputnik V proti novému koronavírusu v Minsku 29. decembra 2020. Bielorusko začalo v utorok očkovaciu kampaň proti koronavírusu za použitia ruskej vakcíny Sputnik V, čím sa stalo vôbec prvou krajinou okrem Ruska, ktorá sa rozhodla svojich obyvateľov zaočkovať touto látkou, oficiálne nazvanou Gam-KOVID-Vak. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.FOTO TASR/AP
In this handout photo released by Belarus Health Ministry,
Neprehliadnite

Maďarský farmaceutický úrad udelil povolenie ruskej vakcíne Sputnik

V Maďarsku evidujú celkom 360 418 potvrdených prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2, z ktorej sa už zotavilo 243 092 osôb. Aktuálne je nakazených 105 302 ľudí. Očkovaciu látku proti koronavírusu dostalo 146 695 ľudí, z nich 9 403 bolo zaočkovaných už aj druhýkrát.

Sprísnené opatrenia - vrátane zákazu nočného vychádzania, zákazu zhromažďovania, povinnosti nosenia rúšok či parkovania zdarma v mestách v rámci stimulovania ľudí používať v čase pandémie individuálnu dopravu - platia do 1. februára. Vláda tento týždeň bude rozhodovať o ich predĺžení.