Priemyselná produkcia v Maďarsku zaznamenala aj v máji výrazný pokles, tempo poklesu sa však po prepade v predchádzajúcom mesiaci čiastočne spomalilo. Na produkciu naďalej pôsobili dôsledky reštriktívnych opatrení, ktoré vláda zaviedla s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu.

Ako v utorok oznámil maďarský štatistický úrad, produkcia v priemysle klesla v máji medziročne po úprave o počet pracovných dní o 27,6 percenta. Napriek prudkému poklesu bol vývoj v máji o niečo lepší než v apríli, keď sa priemyselná produkcia prepadla o 36,6 percenta.

na snimke  - Viktor Orbán predseda vlády Maďarska a Igor Matovič predseda vlady SR  na stretnutí v BUDAPEŠŤI
Neprehliadnite

Orbán: Odmietame požiadavku EÚ vpustiť do Maďarska občanov nečlenských krajín

Na neupravenej báze sa priemyselná výroba znížila v máji o 30,7 percenta. Aj v tomto prípade to znamená mierne spomalenie prepadu, keď v apríli pokles dosiahol 36,8 percenta.

Klesla aj produkcia elektronických a optických produktov, ako aj výroba potravín a nápojov, avšak v menšej miere. V medzimesačnom porovnaní sa priemyselná produkcia upravená o sezónne vplyvy vrátila v máji k rastu. Ako uviedol štatistický úrad, vzrástla o 15,6 percenta, zatiaľ čo v apríli zaznamenala oproti marcu prepad o 30,5 percenta.