Maďarská Demokratická koalícia (DK) jednoznačne prijala politiku vlastnej cesty. Ferenc Gyurcsány poslal odkaz aj bývalým partnerom, píše denník Magyar Nemzet.

Aspoň tieňový premiér

Nech nikto nezostane na pochybách, že tieňová vláda Kláry Dobrevovej znamená v skutočnosti ďalšiu Gyurcsányovu vládu – povedal pre Magyar Nemzet Bálint Rotyis, analytik ústavu Nézőpont (Uhol pohľadu).

Zároveň doplnil, že DK sa stala v Maďarsku najsilnejšou opozičnou silou, a tým pádom zmenili aj stratégiu - namiesto veľkej spolupatričnosti nastúpila politika vlastnej cesty a vyhraňovania sa.

Kým väčšinu ľavice úplne ochromila volebná prehra, vodca DK sa nemusel venovať vnútrostraníckym krízam - poukázal pre Magyar Nemzet Bálint Rotyis. Podľa analytika Gyurcsány využil túto situáciu pri zostavovaní tieňovej vlády a keďže sa pokúsil vyzerať prefíkane, tak na post tieňovej premiérky postavil vlastnú manželku namiesto seba.

Len expremiérovi verní

Avšak do tieňovej vlády sa dostali iba Gyurcsányovi verní, čím vodca DK jednoznačne prejavil, že časy divadielka zvaného súdržnosť sa skončili a jediným vodcom opozície je Ferenc Gyurcsány, vysvetľuje analytik.

Fenomén ohraničenia sa môžeme pozorovať aj v otázke amerických peňazí, ktoré obdržali ľavicoví politici pred voľbami, poukazuje Rotyis. „Pokým ľavicová kampaň sa vo veľkom opierala o finančné a iné formy podpory z USA, Ferenc Gyurcsány sa pokúsil presvedčiť verejnosť, že on o týchto peniazoch nič nevedel,“ hovorí Rotyis.

Zároveň vyjadril pochybnosti, že by Gyurcsány ako vodca najsilnejšej opozičnej strany naozaj nevedel, z čoho ľavica financuje niekoľkomesačnú kampaň.

Médiám sa to nepáči

Jeho prehľadná komunikácia môže spočívať na úvahe, že škandál okolo financovania kampaní strhne časť ľavicovej politickej elity, z čoho by bývalý premiér mohol ukovať výhodu pre seba.

Maďarské médiá podrobujú politikov, ktorí prijímali peniaze zo zahraničia, sústavnej kritike. Zdroje týchto peňazí im neprídu dostatočne transparentné a môžu za tým stáť aj Sorosove nadácie, ktoré obviňujú zo snáh zasahovať do politiky viacerých štátov.

Ľavicová kríza

Aj teraz jasne vidno, že okrem DK je elita všetkých ľavicových strán v kríze, a keby škandál okolo financovania kampaní vedel Gyurcsány našiť na svojich bývalých spojencov, tak by už aj tak oslabené malé ľavicové strany o to jednoduchšie vedel zataviť do vlastného spoločenstva – vysvetľuje Bálint Rotyis.

Podľa analytika je teraz pre Gyurcsána najdôležitejšie, aby najneskôr do roku 2026 očistil ľavicu a, ak sa mu to podarí, tak by tým naplnil cieľ, ktorý formuloval ešte v roku 2014, teda vytvoril by „jednotnú Demokratickú Stranu.“

Ďalšie dôležité správy

budapeštianska Ústredná vyšetrovacia prokuratúra Klára Dobrevová manželka maïarského expremiéra Ferenca Gyurcsánya
Neprehliadnite

Maďarská tieňová premiérka predniesla svoj prvý prejav, z krízy viní Orbána