Maďarská ekonomika zrejme bude po niekoľko budúcich štvrťrokov klesať, k rastu by sa mala vrátiť až koncom budúceho roka. Vyplýva to z prognóz, ktoré dnes predstavil maďarský minister financií Mihály Varga. Maďarsko by tak malo vstúpiť do hospodárskej recesie, ktorá sa zvyčajne definuje ako minimálne dve štvrťroky poklesu ekonomiky za sebou. Informuje o tom agentúra Reuters.

Prognózy rezortu financií sú pesimistické

Minister dnes varoval, že maďarskú ekonomiku v nadchádzajúcom roku čaká ťažké obdobie pre rastúcu infláciu a vyššie náklady na energie súvisiace s vojnou na Ukrajine. Prognózy ministerstva financií predpokladajú, že maďarská ekonomika bude vykazovať medziročné poklesy v poslednom štvrťroku tohto roka a v prvých troch kvartáloch roka budúceho.

„Očakávame, že v roku 2024 a po roku 2024 dokáže Maďarsko obnoviť hospodársky rast v skoršom rozsahu," uviedol minister.

Inflácia sa nachádza na najvyššej úrovni

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Maďarsku sa v auguste zrýchlil na 15,6 percenta z júlových 13,7 percenta. Inflácia sa tak nachádzala na najvyššej úrovni za viac ako 20 rokov. Rast inflácie prinútil maďarskú centrálnu banku k výraznému zvyšovaniu úrokov, jej základná sadzba sa teraz nachádza na 11,75 percenta. Vo štvrtok však banka oznámila, že po ďalšom zvýšení sadzby v budúcom týždni by mohla zvážiť ukončenie terajšieho cyklu zvyšovania úrokov.

Varga dnes tiež uviedol, že bude potrebné prepracovať rozpočet na budúci rok. Súčasná podoba rozpočtu schválená v júli predpokladá, že hospodársky rast bude v budúcom roku predstavovať 4,1 percenta a inflácia 5,2 percenta. Tieto prognózy sú však v dôsledku krízy na trhu s energiami v Európe podľa ministra už zastarané.

Ďalšie dôležité správy

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia zvolili v tajnom hlasovaní za novú prezidentku kandidátku vládneho bloku Fidesz-KDNP Katalin Novákovú. Jej protikandidátom bol nominant opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko Péter Róna. Na snímke prázdne parlamentné lavice opozičných poslancov, ktorí sa nezúčastnili na vyhlásení prezidentských volieb v Budapešti vo štvrtok 10. marca 2022. FOTO TASR - Ladislav Vallach
Neprehliadnite

Fidesz vyzval maďarskú vládu, aby sa občanov spýtala na názor ohľadom sankcií voči Rusku