Maďarská centrálna banka v utorok zvýšila kľúčové úrokové sadzby a viac, ako ekonómovia očakávali. Dôvodom sú rastúce inflačné tlaky. Miera inflácie výrazne prekračuje cieľ banky.

Odborníci počítali s menším zvýšením

Menový výbor Maďarskej národnej banky (MNB) zvýšil základnú referenčnú sadzbu o 50 bázických bodov na 2,9 percenta. To je jej najvyššia úroveň od decembra 2013 a najprudšie zvýšenie od novembra 2011. Ekonómovia pritom odhadovali, že táto sadzba stúpne menej, o 30 bázických bodov na 2,7 percenta.

Spotrebiteľské ceny v krajine v novembri a decembri 2021 vzrástli medziročne o 7,4 percenta, najviac za 14 rokov. Inflačný cieľ centrálnej banky sa pritom pohybuje v pásme medzi 2 percentá až 4 percentá.

Rast HDP bol vyšší ako pred koronakrízou

Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Maďarska v 3. štvrťroku 2021 bol potvrdený na úrovni 6,1 percenta, čo bolo o 0,7 percenta viac ako pred pandémiou nového koronavírusu.

Maďarská centrálna banka zvýšila tiež jednodňovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 2,9 percenta aj hornú hranicu úrokového koridoru na 4,9 percenta. Zároveň ponechala svoju týždennú depozitnú sadzbu nezmenenú na úrovni 4 percentá. Analytici však očakávajú, že týždenná depozitná sadzba do konca druhého štvrťroka stúpne na 4,6 percenta.

Orbánovci si pripomenuli povstanie 1956 i
Neprehliadnite

Ak v Maďarsku vyhrá opozícia, plánuje zaviesť euro. Orbán tvrdí, že by to bola katastrofa

Ďalšie dôležité správy