Menový výbor Maďarskej národnej banky (MNB) na svojom marcovom zasadnutí ponechal základný úrok na úrovni 13 percent, na ktorej ho drží od septembra minulého roka. A jednodňová depozitná sadzba zostala na úrovni 18 percent, sadzba z vkladov na úrovni 12,5 percenta a jednodňová úroková sadzba zo zabezpečeného (kolateralizovaného) úveru na úrovni 25 percent. Rozhodnutie výboru sa zhoduje s očakávaniami analytikov.

Medziročná miera inflácie v Maďarsku sa vo februári vyšplhala na 25,4 percenta. A jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, dosiahla 25,2 percenta.

Pri pohľade do budúcnosti MNB predpovedá postupné spomalenie tempa spotrebiteľského rastu cien v 1. polroku 2023 a zrýchlenie poklesu inflácie v druhej polovici roka.

Štvrťročná správa o inflácii, o ktorej predstavitelia MNB na dnešnom stretnutí diskutovali, ukazuje, že centrálna banka odhaduje priemernú ročnú infláciu v tomto roku v rozmedzí 15 až 19,5 percenta, čo je rovnaký rozsah ako v decembrovej prognóze.

V roku 2024 predpovedá banka infláciu v pásme 3 až 5 percent, čo je nárast z 2,3 až 4,5 percenta, s ktorými počítala v decembrovej správe.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Amsterdam - Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová (vpravo), viceprezident ECB Luis de Guindos (vľavo) a prezident Holandskej banky (DNB) Klaas Knot (uprostred) počas tlačovej konferencie ohľadne monetárnej politiky počas ich návštevy v Amsterdame 9. júna 2022. FOTO TASR/AP

Christine Lagarde, European Central Bank President, behind blue lectern, Vice-President Luis de Guindos, left, and Netherlands Bank (DNB) President Klaas Knot, second left, explain the Governi
Neprehliadnite

Knot: Pre infláciu bude možno ECB musieť zvýšiť úrokové sadzby aj v máji