Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL sa cez víkend stretávala s čiastočným nedostatkom pohonných hmôt v takmer celej sieti čerpacích staníc v Maďarsku. Firma oznámila agentúre Reuters, že hlavným dôvodom nedostatku palív je nízky dovoz. Upozornila tiež, že mnoho ľudí si začalo hromadiť zásoby pohonných hmôt. Zahraničné podniky obmedzili dodávky palív do Maďarska po tom, čo tamojšia vláda vlani zaviedla cenový strop pre benzín a naftu, píše Reuters.

Spoločnosť MOL uviedla, že cez víkend zaznamenala výrazný nárast dopytu na svojich čerpacích staniciach. „Odštartovali panické nákupy a mnohí si robia zásoby, čo viedlo k čiastočnému nedostatku zásob v takmer celej našej sieti čerpacích staníc,“ dodala.

Tankujú aj na Slovensku

Podľa maďarských médií mnoho ľudí vyrazilo natankovať do susedných krajín vrátane Slovenska.
Firma MOL tiež uviedla, že jej odborníci nepretržite pracujú na údržbe jej hlavnej maďarskej rafinérie, aby umožnili obnovenie plnej prevádzky. V súčasnosti rafinérie využíva iba 50 až 55 percent svojich kapacít.

Maďarská vláda pred rokom zaviedla pre benzín aj naftu cenový strop 480 forintov (zhruba 1,16 eur) za liter. Tento limit teraz platí pre automobily v osobnom vlastníctve, poľnohospodárske vozidlá a vozidlá taxislužby. Cenový strop by mal vypršať na konci decembra. Vláda uviedla, že zváži jeho predĺženie na základe informácií od spoločnosti MOL o tom, či je firma schopná zabezpečiť dodávky, píše Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke maďarský minister zahraničného obchodu a zahraničných vecí Péter Szijjártó hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislavom Káčerom o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych témach a regionálnych výzvach 5. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zásobovanie Maďarska ropou možno zabezpečiť len dovozom z Ruska, povedal Szijjártó