Strana francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (LREM) si na sobotňajšom zjazde odhlasovala zmenu svojho názvu na Obroda (Renaissance), pričom do seba absorbovala aj dve menšie strany - stredopravicovú Zákon (Agir) a stredoľavicovú Územia pokroku (TDP).

Borneová: Zmenou názvu strana „dosiahla plnoletosť

„Toto je začiatok novej etapy transformácie našej krajiny. Dnes sme obrátili nový list v našich politických dejinách," uviedla na straníckom zjazde francúzska premiérka Élisabeth Borneová, pričom dodala, že zmenou názvu strana „dosiahla plnoletosť", informuje tlačová agentúra DPA.

Centristické hnutie, založené Macronom v roku 2016, je v súčasnosti najväčším politickým subjektom v Národnom zhromaždení, dolnej komore francúzskeho parlamentu, avšak v júnových voľbách do zákonodarného zboru prišlo o absolútnu väčšinu.

Francúzsko ako „kotva Európy"

Za hlavné priority novo premenovanej strany Borneová označila boj proti klimatickým zmenám, ktorý si podľa nej bude vyžadovať odvážne a radikálne rozhodnutia, a dosiahnutie plnej zamestnanosti, ktorá podľa jej slov zabezpečí sociálny štát.

Premiérka vyzvala tiež na väčšiu rovnosť príležitostí, na vytvorenie spravodlivejšej a láskavejšej spoločnosti, ako aj na zlepšenie prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Borneová zdôraznila význam Francúzska ako „kotvy Európy", ale pripomenula, že „niet silného Francúzska bez silnej Európy".

Strana prvý raz použila názov Obroda vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019. Išlo o označenie delegácie francúzskych europoslancov z LREM, Demokratického hnutia (MoDem), ako aj ďalších menších liberálnych a centristických strán.

Ďalšie dôležité správy

PK 18 Berlín - Na snímke sprava francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz sa rozprávajú počas Macronovej prvej zahraničnej cesty po znovuzvolení v Berlíne v pondelok 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, left, receives French President Emmanuel Macron at the Federal Chancellery in Berlin, Monday, May 9, 2022. (Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Viete, čo majú spoločné Macron so Scholzom? Nedostatok solidarity, vyčíta im šéf euroľudovcov