„Mám pocit, že som urobil veľkú hlúposť. Dopustil som sa chyby,“ povedal denníku Le Monde v prvom rozhovore od vypuknutia aféry. E. Macron ho minulý týždeň prepustil zo služby kvôli zbitiu účastníka prvomájové demonštrácie. „Nikdy som nemal ísť na tú demonštráciu, ani ako pozorovateľ,“ ľutoval.

A. Benalla bol prizvaný k policajným zložkám počas májovej demonštrácie ako pozorovateľ, avšak podľa kamerových záberov sa aktívne zapojil do samotného zásahu.

Z miesta potýčky demonštrantov s políciou odvliekol mladú dievčinu a prispel aj k snahe policajtov spacifikovať mladého demonštranta. Tomu podľa záberov uštedril niekoľko rán. Kamera zachytila ​​A. Benalla, ako v civilnom oblečení, ale s policajnou helmou na hlave, účastníka prvomájovej demonštrácie bije, aj keď sa už nebránil.

Práve Le Monde aféru odštartoval tým, že muža bijúceho demonštrantov identifikoval ako A. Benallu. Hlava štátu zase čelí kritike hlavne za spôsob, ako na odhalenie zareagovala. Prezident najskôr svojmu radcovi pozastavil výkon funkcie len na 15 dní a následne ho chcel preradiť na inú funkciu. Prepustiť sa ho rozhodol až po verejnom tlaku.

Vyšetrujúci sudca minulý týždeň obvinil A. Benalla z násilností, rušenie policajného zásahu a neoprávneného nosenia odznakov štátnej moci.

Predtým, ako sa A. Benalla stal bezpečnostným poradcom premiéra, bol členom jeho ochranky. Po vypuknutí škandálu sa začali objavovať aj ďalšie obvinenia z toho, že v minulosti z tlačovej konferencie násilne vyniesol fotografa a fyzicky spacifikoval novinára.