Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na zvýšenie rozpočtových výdavkov na obranu ako reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu. Uviedol pritom, že po začiatku invázie z konca februára vstúpilo Francúzsko do vojnovej ekonomiky. Macron vyslovil predpoklad, že tento stav v ekonomike bude trvať ešte dlho.

Vyjadril sa takto na otvorení veľtrhu zbrojárskeho priemyslu Eurosatory, ktorý sa koná pri Paríži a je zameraný na oblasť pozemnej a leteckej obrany a bezpečnosti. Francúzsky prezident vo svojom prejave okrem iného zdôraznil, že Európa potrebuje „oveľa väčší obranný priemysel", aby sa nemusela spoliehať na dodávateľov z iných krajín, pokiaľ ide o jej potreby v oblasti vojenského vybavenia, informovala agentúra AFP.

Nová geopolitická situácia 

Macron uviedol, že požiadal ministerstvo obrany a náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl, aby prispôsobili šesťročný rámcový plán obranných výdavkov do roku 2025 novej geopolitickej situácii - aby „prispôsobili prostriedky hrozbám".

AFP podotkla, že ešte pred vojnou na Ukrajine, od Macronovho nástupu do prezidentskej funkcie v roku 2017, sa výdavky Francúzska na obranu postupne zvyšovali a tento rok dosiahli 41 miliárd eur. Plánuje sa pritom, že v roku 2025 dosiahnu 50 miliárd eur.

Macron v pondelok vysvetlil: „Nečakali sme na strategické zmeny, aby sme reinvestovali". Vojna na Ukrajine podľa neho vytvorila „potrebu postupovať rýchlejšie a stať sa silnejšími pri nižších nákladoch".

„Každému, kto pochybuje o naliehavosti tohto úsilia," Macron odkázal: „Stačí pozrieť sa na Ukrajinu, kde vojaci žiadajú kvalitné zbrane a majú právo na reakciu od nás".

Posilnenie obranného priemyslu

AFP informovala, že v situácii, keď európske vlády zvyšujú rozpočty na obranu, Macron vyzval na posilnenie európskeho obranného priemyslu. Európa podľa neho potrebuje obranný priemysel, ktorý bude „oveľa silnejší a ambicióznejší" ako v súčasnosti.

Vyslovil obavy, že ak k posilneniu európskeho obranného priemyslu a priemyselnej a technologickej základne nedôjde, Európa si vytvorí „závislosť zajtrajška".

AFP však na margo európskej spolupráce v oblasti obrany pripomenula, že projekt európskych stíhačiek podľa odborníkov v súčasnosti mešká približne desať rokov a nový francúzsko-nemecký projekt bojového tanku MGCS by mal byť hotový až o takmer dve desaťročia.

Ďalšie dôležité správy

Ruský opozičný politik a bývalý premiér Michail Kasianov, ktorý kritizoval vojenské ťaženie Moskvy na Ukrajine, potvrdil, že dočasne opustil Rusko.
Neprehliadnite

Vojna môže trvať až dva roky. Ak Ukrajina zlyhá, ďalšie budú na rade baltské krajiny