Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas utorkového online summitu vyzval európske krajiny na rýchlu a koordinovanú reakciu voči teroristickým útokom, ktoré v uplynulých rokoch sužujú kontinent, píše agentúra AFP. Podľa Macrona by malo ísť najmä o „vytváranie spoločných databáz, výmenu informácií alebo posilnenie stratégií v trestnej oblasti". 

EBE 3 Conflans Sainte-Honorine -  Francúzsky prezident Emmanuel Macron Macron odsúdil to, čo nazval
Neprehliadnite

Macron a Kázimí upozornili na dôležitosť boja proti terorizmu

„Vo všetkých európskych krajinách sme svedkami toho, ako právo na azyl zneužívajú pašeráci, kriminálne skupiny alebo ľudia z krajín, ktoré nie sú vo vojnovom stave," dodal Macron. Online summit sa uskutočnil týždeň po tom, čo sa v centre Viedne odohral teroristický útok, počas ktorého 20-ročný rakúsky mladík macedónskeho pôvodu zabil štyroch ľudí, a po útokoch, ktoré sa odohrali minulý mesiac v bazilike vo francúzskom meste Nice a na severe Paríža, kde došlo k vražde francúzskeho učiteľa dejepisu, ktorého pripravil o život mladý moslim čečenského pôvodu.

Na summite sa okrem Macrona zúčastnil aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz, nemecká kancelárka Angela Merkelová, holandský premiér Mark Rutte, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.