Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci budú musieť v nejakom bode rokovať s Ruskom v rámci snáh o ukončenie vojny. Vyhlásil to francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu po návšteve vojenskej základe v Rumunsku, na ktorej sú umiestnené spojenecké jednotky NATO. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Sprísnil svoju rétoriku voči Rusku

Ukrajina a spojenecké krajiny východnej Európy kritizovali francúzskeho lídra za dvojzmyselnú podporu Ukrajiny v konflikte s Ruskom. Macron však počas návštevy Rumunska, kam pricestoval v utorok, podľa agentúry Reuters sprísnil svoju rétoriku voči Rusku.

„Spravíme všetko pre to, aby sme zastavili ruské vojenské sily, aby sme pomohli Ukrajincom a ich armáde a aby pokračovali rokovania," uviedol Macron. „V dohľadnej budúcnosti musíme chrániť, odrádzať a byť prítomní," zdôraznil.

„My, Európska únia, musíme vyslať jasné politické znamenie Ukrajine a ukrajinskému ľudu, ktorý už niekoľko mesiacov hrdinsky vzdoruje," cituje Macrona agentúra AFP.

Diplomatické riešenie konfliktu

Francúzsky prezident dodal, že je potrebné začať s Ukrajinou diskusiu „nového charakteru", ktorá bude zahŕňať vojenské vybavenie, financovanie a odblokovanie dodávok ukrajinského obilia.

Macron v uplynulých týždňoch niekoľkokrát zopakoval, že je dôležité „neponížiť" Rusko, aby bolo možné nájsť diplomatické riešenie konfliktu po skončení bojov. Šéfa Elyzejského paláca tiež kritizovali za to, že udržiava otvorené aj komunikačne kanály s Kremľom.

Francúzsko vedie bojovú skupinu NATO v Rumunsku zloženú z približne 800 vojakov, z ktorých 500 pochádza z Francúzska, no jej súčasťou sú i vojaci z Holandska a Belgicka. Paríž tiež v Rumunsku rozmiestnil protilietadlový raketový systém.

Mnohí sa obávajú, že ďalšie bude na rade Rumunsko

Macron plánuje v priebehu stredy odcestovať z Rumunska do susedného Moldavska, aby preukázal podporu krajine, pri ktorej sa mnohí obávajú, že môže byť zatiahnutá do ukrajinského konfliktu.

Pozornosť by sa však vo štvrtok mohla upriamiť na Kyjev, kam by mal podľa diplomatických zdrojov Macron odcestovať spolu s talianskym premiérom Mariom Draghim a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Túto cestu však zatiaľ ani jedna zo strán oficiálne nepotvrdila.

Ďalšie dôležité správy

Macron v telefonáte Putinovi: Klamete sám seba
Neprehliadnite

Putin si nezískal len Macrona, ale aj francúzsku elitu