Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril vo štvrtok obavy z toho, že konflikt na Ukrajine by sa mohol rozšíriť aj do ďalších krajín regiónu - predovšetkým do Moldavska. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

„Neprijateľná agresia Ruska na Ukrajine predstavuje hrozbu pre celý región a najmä pre Moldavsko," povedal Macron počas návštevy moldavskej prezidentky Maie Sanduovej v Paríži.

Sanduová počas svojho stredajšieho vystúpenia v Európskom parlamente v Bruseli upozornila, že nedávne napätie v separatistickom moldavskom regióne Podnestersko pri ukrajinských hraniciach viedlo k zvýšeným obavám o možnú destabilizáciu v krajine.

Macron v tejto súvislosti uviedol, že Francúzsko bude naďalej ostražito sledovať situáciu v Moldavsku týkajúcu sa suverenity a územnej celistvosti tejto krajiny.

Na území separatistického Podnesterska je rozmiestnených približne 1 500 ruských vojakov. Moskva tam má svoju vojenskú základňu a sklady s približne 20 000 tonami munície.

Chcú patriť do slobodného sveta

Čo sa týka úsilia Moldavska stať sa členskou krajinou Európskej únie, poznamenal francúzsky prezident, že jasná odpoveď by mala prísť v nasledujúcich týždňoch. Moldavsko požiadalo o vstup do Európskej únie krátko po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára.

„Chceli by sme sa stať členom Európskej únie a v tomto úsilí budeme pokračovať rozhodne a odhodlane," zdôraznila Sanduová. Členstvo v Európskej únii by Moldavsku podľa jej slov prinieslo to, že by patrilo do slobodného sveta.

Moldavská prezidentka dodala, že si je vedomá toho, že prístupový proces je dlhý a zložitý, avšak jej krajina nehľadá nijaké skratky. Sanduová v stredu v Európskom parlamente vyzvala členské krajiny Európskej únie, aby intenzívnejšie podporovali integračné snahy jej krajiny.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Moldavský separatistický región hlási výbuchy blízko ukrajinských hraníc