Prezidenti Francúzska Emmanuel Macron a Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a nemecká kancelárka Angela Merkelová po spoločnom rokovaní vyzvali Rusko, aby stiahlo svoje vojská od ukrajinských hraníc a z obsadeného ukrajinského polostrova Krymu. Na zmiernenie napätia v ukrajinsko-ruských vzťahoch by podľa Zelenského mohli prispieť aj rokovania medzi prezidentmi USA a Ruska Joeom Bidenom a Vladimirom Putinom, na týchto rokovaniach by podľa ukrajinskej hlavy štátu mal byť ale prítomný aj zástupca jeho krajiny, napísala agentúra Reuters.

Zelenskyj povedal, že je pripravený tiež na štvorstranné rokovania o situácii na Ukrajine, ktorých by sa zúčastnilo tiež Francúzsko, Nemecko a Rusko. „Chcel by som, aby sme sa rokovania zúčastnili všetci štyria," uviedol po rokovaní s Macronom v Paríži, ku ktorým sa pripojila na diaľku i Merkelová. Diskutovať by sa podľa neho malo o„ bezpečnostnej situácii na východe Ukrajiny a o ukončení okupácie nášho územia".

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden a Merkelová vyzvali Rusko na zníženie počtu vojakov na hranici s Ukrajinou

V posledných týždňoch stúpa napätie na východe Ukrajiny. Kyjev bije na poplach kvôli sústreďovaniu ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou a na Kryme a varuje pred rizikom ruskej „ozbrojenej agresie" pod zámienkou ochrany rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu. Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokácií. „Vyzývame k stiahnutiu týchto síl v snahe o deeskalaciu," píše sa vo vyhlásení Berlína citovanom agentúrou Reuters. Zelenskyj podľa Reuters v Paríži rokoval aj o vstupe Ukrajiny do NATO. Po rokovaní uviedol, že cítil podporu zo strany Francúzska, zastupovanej Macronom.

Už na začiatku apríla požiadal ukrajinský prezident generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberg o urýchlenie vstupu Ukrajiny do NATO. Kremeľ vtedy okamžite varoval, že členstvo by zhoršilo konflikt na východe Ukrajiny. Zelenskyj je však presvedčený, že plán vstupu krajiny do NATO bude pre Rusko jasným signálom a je tiež jedinou cestou, ako ukončiť konflikt v Donbase, napísal Reuters. Ukrajinské ministerstvo zahraničia v pondelok uviedlo, že Rusko odmietlo pokusy Kyjeva začať konať kvôli sústreďovaniu ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.