Silnejšia európska koordinácia v oblasti zdravotníctva musí byť prioritou. Uviedol to v pondelok francúzsky prezident Emmanuel Macron s tým, že prvotná reakcia Európskej únie na pandémiu koronavírusu nebola dostačujúca. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.    

„Európa na začiatku tejto krízy nepochybne niesla vinu," povedal Macron na virtuálnej spoločnej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Spomenul pritom „nedostatky, sebeckosť a oneskorenie (opatrení) v počiatočnej reakcii EÚ na pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2.“    

Jednostranné kroky niektorých štátov EÚ zamerané na zatvorenie hraníc podľa slov Macrona ukázali „smutný obraz" Európy. „Európa zdravia musí byť našou prioritou," vyhlásil.      

Macron uviedol, že Francúzsko a Nemecko chcú „dať Európe konkrétne právomoci" po skúsenosti s pandémiou COVID-19. Tými by podľa neho mali byť oprávnenie zhromažďovať zásoby ochranných masiek, testov na koronavírus, vytvorenie nákupných a výrobných schém na liečebný proces a vakcíny, príprava „spoločných plánov na ochranu pred pandémiou" a jednotné metódy na identifikáciu nakazených osôb.     

Talianske vlajky
Neprehliadnite

Taliansku hrozí, že jeho dlhy sa stanú nezvládnuteľnými

Francúzsko a Nemecko navrhli v pondelok európsky program s rozpočtom 500 miliárd eur, ktorý má byť určený na oživenie hospodárstva po koronakríze. Ten by mal podporiť najviac zasiahnuté krajiny a sektory ekonomiky. Merkelová spresnila, že investície by mali ísť do oblastí digitalizácie, zdravotníctva a ekologickej dohody. Macron zase dodal, že podpora by sa mala týkať aj sféry cestovného ruchu.     

Potrebnú sumu by mala zabezpečiť Európska komisia (EK) prostredníctvom finančných trhov a v nasledujúcich rokoch by sa jej peniaze mali vrátiť cez rozpočet EÚ. EK návrh Paríža a Berlína privítala.      

„(Návrh) uznáva rozsah a veľkosť ekonomickej výzvy, ktorej Európa čelí, a správne dáva dôraz na potrebu pracovať na (nájdení) riešenia so zameraním sa na európsky rozpočet," uviedla vo vyhlásení predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.      

15 April 2020, Hessen, Frankfurt/Main: Customers wait patiently in front of a Deutsche Bank branch in downtown Frankfurt. Photo: Arne Dedert/dpa (Photo by Arne Dedert/picture alliance via Getty Images)
Neprehliadnite

Akcie finančných domov v EÚ sa predávajú lacno. Nakupovať však treba opatrne

Oficiálny návrh predstaví EK 27. mája, dodala šéfka EK s tým, že návrh Nemecka a Francúzska je podobný tomu, čo plánuje navrhnúť samotná EK.