Francúzsky prezident Emmanuel Macron a iracký premiér Mustafa Kázimí na pondelkovom stretnutí v Paríži upozornili na dôležitosť boja proti terorizmu. Informáciu priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie úradu prezidenta. Stretnutiu s irackým lídrom predchádzala návšteva Iraku, ktorú francúzsky prezident absolvoval v septembri. Počas svojej návštevy vyjadril podporu suverenite Iraku a uviedol, že najväčšími výzvami pre túto krajinu predstavujú militanti Islamského štátu a zahraničné zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny.

EBE 33 Ajaccio - Na snímke francúzsky prezident počas prehliadky čestnej stráže v rámci osláv pri príležitosti výročia oslobodenia Ajaccia na ostrove Korzika 9. septembra 2020. Na ostrove Krozika sa koná summit južných krajín EÚ (MED7), ktorý hostí francúzsky prezident Emmauel Macron. FOTO TASR/AP
French president Emmanuel Macron reviews the troops during a ceremony marking the anniversary of the liberation of Ajaccio of Sept.9 1943, in Ajaccio, Corsica island, Wednesday Sept. 9 2020. French Pre
Neprehliadnite

Prezident Macron odsúdil teroristický útok na učiteľa

Macron na sociálnej sieti Twitter vyhlásil, že Francúzsko pokračuje vo svojom záväzku - stojí na strane Iraku v boji proti terorizmu a podporuje a rešpektuje jeho suverenitu. „Zlo porazíme a vytrhneme aj s koreňom," dodal Macron.

Podľa vyhlásenia úradu francúzskeho prezidenta obaja lídri uvítali plán, ktorý im - v záujme rozšírenia výstavby podzemnej železnice v Bagdade - predstavila francúzska spoločnosť Alstom, ktorá pôsobí prevažne na trhu železničnej, ale aj osobnej dopravy. Macron navštívil Bagdad 2. septembra. Ako dôvod návštevy uviedol novú iniciatívu na posilnenie suverenity Iraku pripravovanú v koordinácii s Organizáciou Spojených národov. Počas svojej návštevy sa stretol s irackým prezidentom Barhámom Sálihom, premiérom Mustafom Kazimím a prezidentom irackého Kurdistanu Néčírvanom Barzaním.