Vo svojom utorkovom prejave na Parížskom mierovom fóre E. Macron vyhlásil, že medzinárodný politický systém je v bezprecedentnej kríze. V tejto situácii je podľa jeho názoru potrebné nájsť „nové spôsoby spolupráce, nové aliancie“ medzi štátmi a organizáciami, ktoré by však nekonkurovali multilaterálnym inštitúciám, ale pripájali sa k ich činnostiam.

Globálna politická kríza

E. Macron tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že hoci globálne politické a finančné systémy fungovali od druhej svetovej vojny dobre, teraz sa dostali do krízy. „Systém bol účinný 70 rokov, ale umožnil vznik nových nerovností,“ konštatoval E. Macron a dodal: „Kríza našej demokracie umožnila znovuzrodenie unilateralizmu. Potrebujeme viac spolupráce, aby sme mohli reagovať na tieto výzvy,“ zdôraznil francúzsky prezident a varoval pred neochotou spochybňovať existujúce medzinárodné inštitúcie.

Jeho názory vyslovené v rozhovore pre The Economist vyvolali v Európe kontroverzie. Najsilnejšie sa to prejavilo v prípade nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá uviedla, že komentáre E. Macrona sú príliš radikálne.

Mlčanie nie je podľa Macrona riešením

E. Macron však v utorok zrejme aj v reakcii na toto hodnotenie uviedol, že „jasná reč je nevyhnutná“. „Myslím, že potrebujeme pravdu. Precitlivenosť alebo pokrytectvo nebudú fungovať. Mlčanie nie je riešenie,“ povedal.

Prezident E. Macron predniesol v utorok úvodný prejav druhého ročníka Parížskeho mierového fóra, na ktorom sa zišlo približne tridsať šéfov štátov a vlád, aby až do stredy diskutovali o obrane multilateralizmu pred vzostupom „národných egoizmov“.

Medzi pozvanými hosťami je dezignovaná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, generálny tajomník OSN António Guterres, belgická premiérka Sophie Wilmesová či konžský prezident Félix Tshisekedi.

Parížske mierové fórum vzniklo v roku 2018, keď si svet pripomínal 100. výročie konca prvej svetovej vojny. Ako na webovej stránke podujatia uviedli jeho organizátori, od ekonomického fóra v Davose a mníchovskej konferencie o bezpečnosti sa odlišuje tým, že mu ide o výmenu názorov medzi štátmi, medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami, firmami a zástupcami občianskej spoločnosti, a to v prvom rade v záujme lepšieho usporiadania pomerov na planéte.