Francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky premiér Mario Draghi vyzvali krajiny Európskej únie k reforme európskych rozpočtových pravidiel tak, aby umožňovali väčšie investičné výdavky. Obaja zároveň uznali, že bude treba znížiť zadlženie. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré dnes zverejnil denník Financial Times. 

Podpora postpandemických investícií

Macron už pri prezentácii priorít nadchádzajúceho francúzskeho predsedníctva v EÚ uviedol, že dvadsaťsedmička musí prehodnotiť svoj rozpočtový rámec a zmeniť svoje pravidlá ohľadom deficitov, aby podporila postpandemické investície a hospodársky rast, pretože svet sa chce dostať z krízy vyvolanej chorobou covid-19.

JB 21 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie pri príležitosti prevzatia predsedníctva jeho krajiny v Rade EÚ od 1. januára 2022, v Paríži 9. decembra 2021. FOTO TASR/AP

French President Emmanuel Macron delivers a speech during a press conference on France assuming EU presidency, Thursday, Dec. 9, 2021. French President Macron plans to present the priorities for France's upcoming presidency of the European Union, a tenure that overlaps with the country's presiden
Neprehliadnite

Francúzske predsedníctvo v Rade ministrov musí byť podľa Macrona momentom pravdy pre celú EÚ

„Rovnako ako tieto pravidlá neobmedzovali našu reakciu na pandémiu, nemali by nám brániť vo vykonávaní všetkých potrebných investícií," napísali teraz obaja politici.

Odkaz patrí najmä severským krajinám

Macronov nápad, ktorý podporil aj taliansky premiér a niekdajší šéf Európskej centrálnej banky, je určený štátom EÚ, ktoré sa najviac držia pravidiel úsporných opatrení. Predovšetkým krajiny severnej Európy sa už pred prijatím mimoriadneho rozpočtu na oživenie ekonomiky po pandémii vyjadrovali zdržanlivo k možnosti uvoľnenia súčasnej podoby fiškálnych pravidiel únie.

EBE 21 Štrasburg - Európska únia poskytne Afganistanu v rámci humanitárnej pomoci ďalších 100 miliónov eur, vyhlásila v stredu na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pri predstavení svojej druhej správy o stave Únie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prednáša prejav o stave únie v stredu 15. septembra 2021 v Európskom parlamente v Štrasburgu. FOTO TASR/APEuropean Commission President Ursula von der Leyen del
Neprehliadnite

Európski audítori: Návrh na výber príjmov EÚ je sľubný, ale nedostatočne ambiciózny

„Nie je pochýb o tom, že musíme znížiť úroveň nášho dlhu. Nemôžeme však očakávať, že to dosiahneme prostredníctvom vyšších daní alebo neudržateľných škrtov v sociálnych výdavkoch, ani že zadusíme rast prostredníctvom neživotaschopných fiškálnych úprav," uviedli spoločne predstavitelia dvoch významných európskych ekonomík.

Reforma pravidiel nepočká

„Už pred pandémiou potrebovali existujúce fiškálne pravidlá EÚ reformu. Sú príliš neprehľadné a zložité. Obmedzovali rokovania vlád počas kríz a nadmerne zaťažovali menovú politiku. Neposkytovali tiež stimuly na uprednostňovanie kľúčových verejných výdavkov pre budúcnosť a pre našu suverenitu, vrátane verejných investícií," napísali politici.

Francúzsky prezident už skôr povedal, že využije nadchádzajúce francúzske predsedníctvo v Rade EÚ na zvolanie osobitného samitu na 10. a 11. marca. Bude sa zaoberať práve hospodárskou tematikou.

macron orban
Neprehliadnite

S politickým protivníkom za stolom. Macron s Orbánom sa zhodli na posilnení kontroly hraníc