Francúzsky prezident Emmanuel Macron by v Európe do roku 2030 rád videl desať technologických gigantov s trhovou hodnotou každého z nich presahujúcej sto miliárd eur. Macron v utorok v Elyzejskom paláci hostil stovku európskych investorov a podnikateľov v oblasti nových technológií. Iniciatíva Scale Up Europe, po ktorej akcia prevzala meno, si kladie za cieľ narušiť dominanciu Spojených štátov v odvetví.

Podnikatelia musia vlády dotlačiť k väčšej efektivite, myslí si Macron, ktorý pritom zdôraznil najmä americkú a čínsku konkurenciu. Cieľom spomínanej európskej iniciatívy, ktorú sa Francúzsko pokúša viesť, je zlepšenie financovania start-upov, hlavne v neskoršej fáze rastu, aby sa dostali do vyššej ligy, pritiahli ďalšie investície a špičkových zamestnancov.

Boris Johnson, Emmanuel Macron
Neprehliadnite

Francúzsky prezident Macron chce reset francúzsko-britských vzťahov

Macron vzhľadom na francúzske predsedníctvo Európskej únie od začiatku roka 2022 apeloval na zavedenie takzvaného európskeho technologického víza, aby bolo možné do EÚ prilákať zahraničné talenty, a na zameranie veľkých investorov na inováciu.

Francúzsky prezident pripomenul, že cieľom Francúzska je mať 25 jednorožcov, teda firiem s hodnotou prevyšujúcou jednu miliardu dolárov. Dnes ich má pätnásť.