Francúzsko plánuje finančný príspevok až 500 eur mesačne pre mladých nezamestnaných od 16 do 25 rokov výmenou za to, že absolvujú školenia, stáž alebo prax, ktorá im pomôže získať zamestnanie. Projekt, ktorý chce bojovať s nezamestnanosťou mladých ľudí, dnes predstavil prezident Emmanuel Macron.

Program je určený pre ľudí, ktorí neštudujú, ale ani nepracujú; v praxi by mal začať fungovať od 1. marca budúceho roka. Mladí ľudia bez práce budú chodiť buď na školenie v rozmedzí 15 až 20 hodín týždenne, alebo sa budú stretávať s poradcami, ktorí im pomôžu s výberom profesijnej dráhy a prípravou na ňu.

Rozpor medzi ministerstvami

Ministerstvo práce sa usilovalo o zahrnutie čo najširšej skupiny mladistvých, naopak ministerstvo financií chcelo pridať viac podmienok, aby znížilo celkový objem vyplácaných dávok. Hoci pôvodný vládny návrh počítal až s miliónom účastníkov programu, nakoniec ich tak bude asi 500 až 600-tisíc, píše Le Monde.

Masívne investície do energetiky, kultúry či  kozmonautiky

„Píšem vám, aby som vám povedal, že národ tu bude, aby vás podporil a umožnil vám dokončiť vaše projekty. Masívne investujeme do odvetví ako je energetika, elektrické vozidlá, čisté lietadlá, kozmonautika, kultúra a mnoho ďalších, ktoré vytvoria vaše budúce pracovné miesta ,“ napísal prezident Macron.

Macron vo svojom pomerne obsiahlom rannom texte vyzdvihuje aj úspech predchádzajúceho programu na podporu učňovských odborov. Francúzsko sa po finančnej kríze stretávalo s vysokou mierou nezamestnanosti mladých ľudí, tá teraz klesla najnižšie za posledné roky, približne na úroveň roku 2008, čo Macron považuje za veľký úspech.

Minimálna hrubá mesačná mzda vo Francúzsku je 1 590 eur. Príspevok pre mladých nezamestnaných teda predstavuje približne tretinu minimálnej mzdy.

WA 34 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia s výrobcami automobilov v Elyzejskom paláci v Paríži v pondelok 12. júla 2021.  Rekordný počet Francúzov si dohodol termín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo prezident Emmanuel Macron ohlásil sprísnenie opatrení pre nezaočkovaných vrátane povinného testovania pred vstupom do reštaurácií. FOTO TASR/AP 

France's President Emmanuel Macron, meets French carmakers at the Elysee Palace in Paris, Monday, July 12, 2021. P
Neprehliadnite

Francúzsko končí s krízovou podporou firiem, poskytovať ju bude podľa potreby