Mediálny poradca Andreja Danka vydržal v tejto funkcii približne mesiac. Prečo s návrhom ministerka prišla, známe nie je, bližšie sa má vyjadriť až po rokovaní vlády.

Ako denník pripomína, pri jeho menovaní nemala M. Lubyová dôvod sa nazdávať, že by kompetencie generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva školstva nezvládal.

Jedným z možných dôvodov, prečo by mal byť L. Machala odvolaný, je to, že stopol zahraničné cesty do Bruselu a odmieta podpisovať pracovné cesty, píše portál Topky.sk. L. Machala svoje rozhodnutie obhajoval tým, že zrušenie pracovných ciest do Bruselu je v záujme ochrany hodnôt „slovenského národa“, píše portál ďalej.

Spor s L. Machalom mala M. Lubyová aj v otázke oblečenia. L. Machala chcel zakázať zamestnancom ministerstva rifle či krikľavé tričká. Keď sa to ministerka školstva dozvedela, opatrenie zrušila.

L. Machala je podľa Denníka N konšpirátor, ktorý na internete šíri klamlivé správy (Ilumináti pripravujúci tretiu svetovú vojnu či Vladimir Putin ako jediný záchranca sveta).

Na ministerstvo školstva ho vybrala strana SNS, ktorej bol nominantom. A. Danko ho označil za kompetentného a vzdelaného človeka.

Machala končí vo funkcii

Vláda na návrh M. Lubyovej odvolala L. Machalu z funkcie generálneho tajomníka ministerstva školstva. Od štvrtka ho nahradí Mario Schrenkel. Ten doteraz pôsobil ako riaditeľ Národného pôdohospodárskeho a potravinárskeho centra.

„Po dôkladnej úvahe a dohode s ministerkou som sa rozhodol odísť z funkcie generálneho tajomníka ministerstva školstva," uviedol L. Machala, ktorý je podľa vlastných slov zástancom novej politickej kultúry.

„Na prvom mieste je pre mňa to, aby ministerka školstva a celý rezort v pokoji mohli plniť svoju prácu a náš politický program. Nebudem sa zúčastňovať na škandalizácii ministerstva a živiť snahu niektorých médií účelovo diskreditovať moju osobu," doplnil.

L. Machala sa vracia robiť poradcu predsedovi Národnej rady SR A. Dankovi.

Ministerka popiera spory

„Bolo to na vlastnú žiadosť pána Machalu a ja som túto žiadosť akceptovala,“ ozrejmila ministerka predloženie návrhu na odvolanie L. Machalu. Na otázku, či bola s jeho prácou spokojná, šéfka rezortu odpovedala, že „pôsobil na ministerstve v rámci svojich kompetencií".

M. Lubyová odmietla, že by mala so šéfom služobného úradu spory a jeho odchod je ich dôsledkom. Nie je podľa nej pravdivá informácia, že L. Machala chcel v rámci novej organizačnej štruktúry ministerstva zaradiť pod svoj úrad agendu eurofondov.

Do sporu sa podľa jej slov nedostali ani pre jeho pokyn ohľadom obliekania zamestnancov ministerstva. „Mal právo v rámci svojich kompetencií takýto pokyn vydať,“ uviedla ministerka. „Bola som v tom čase v zahraničí, na služobnej ceste, tri dni v Paríži na zasadnutí generálnej konferencie UNESCO. Pokyn som predtým nevidela, nebol so mnou prekonzultovaný a z tých dôvodov som odporučila, aby sa zrušil, aby sme ho mohli ešte prekonzultovať,“ vysvetlila.

Ministerka zároveň potvrdila, že aj Machalovho nástupcu nominovala Slovenská národná strana. „Pán Danko mi predložil kandidáta, ja som sa s ním oboznámila, rozprávala som sa s ním a akceptovala som tú nomináciu,“ vysvetlila M. Lubyová s tým, že v prípade M. Schrenkela išlo o rovnaký postup ako v prípade L. Machalu.