V Severnom Macedónsku sa konali protesty proti návrhu vlády, ktorého cieľom je ukončiť spory s Bulharskom o blokovaní prístupových rokovaní Severného Macedónska a Európskej únie. 

Plán na odblokovanie prístupových rokovaní s EÚ

Vláda v Severnom Macedónsku predstavila nový plán na odblokovanie začiatku prístupových rokovaní s EÚ. Predložilo ho francúzske predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré skončilo 30. júna. V rámci tohto plánu musí Severné Macedónsko splniť požiadavky Bulharska ohľadne dlhodobých historických a jazykových sporov týkajúcich sa bulharskej národnostnej menšiny žijúcej v Severnom Macedónsku.

V Macedónsku vypukli protesty

Účastníci protestov, ktoré podporila hlavná opozičná strana VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty), mávali štátnymi vlajkami, niesli transparenty s nápismi namierenými proti EÚ a skandovali protivládne heslá.

Sofia tvrdí, že macedónsky jazyk je dialektom bulharčiny, a obe krajiny si nárokujú určité historické udalosti a postavy, najmä z osmanskej éry. Bulharsko tiež vyhlasuje, že sa snaží chrániť práva etnických Bulharov v Severnom Macedónsku.

Bulharskí poslanci 24. júna zrušili veto na rokovania EÚ so Severným Macedónskom výmenou za záruky, že Severné Macedónsko splní požiadavky Bulharska.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 Brusel - Bulharský premiér Kiril Petkov sa usmieva počas príchodu na druhý a záverečný deň mimoriadneho summitu prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ v Bruseli v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR/AP

Prime Minister of Bulgaria Kiril Petkov arrives for the second day's session of an extraordinary meeting of EU leaders to discuss Ukraine, energy and food security at the Europa building in Brussels, Tuesday, May 31, 2022. (AP Photo/Geert
Neprehliadnite

Bulharsko je pripravené odvolať svoje veto, žiada však od EÚ záruky