Pod výzvu Žilinkovi „neoslavovať nedemokratické praktiky a porušovanie ľudských práv a nehazardovať s dôveryhodnosťou Slovenska" sa podpísali europoslanci Ivan Štefanec (KDH,), Eugen Jurzyca (SaS), Michal Wiezik (PS), Miriam Lexmann (KDH), Vladimír Bilčík (Spolu), Martin Hojsík (PS), Michal Šimečka (PS) a Peter Pollák (OĽaNO).

„Pre Slovensko i Európsku úniu je kľúčovou podpora demokratických režimov vo svete. Tu musíme ukázať jasný postoj a hodnoty, ktoré zastávame," zdôraznil Štefanec, ktorý Žilinkovu plánovanú účasť považuje s ostatnými spomínanými kolegami za škandál.

Pozvanie od človeka zo sankčného zoznamu

Vedúci slovenskej delegácie EPP v tejto súvislosti pripomína, že generálny prokurátor prijal pozvanie šéfa ruskej prokuratúry Igora Krasnova, ktorý je na európskom sankčnom zozname, kam sa dostal po uväznení Alexeja Navaľného, ktorému EP udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Jediný z krajín V4

Žilinka sa plánuje 11. až 13. januára v Rusku zúčastniť na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry. Spolu s ním by tam mali byť aj zástupcovia 34 krajín a medzinárodných inštitúcií. Podľa medializovaných informácií má byť však Žilinka jediným z hlavných predstaviteľov prokuratúry z krajín V4, ktorý sa zúčastní na oslavách v Moskve.

Slovensko by malo podporovať demokratické režimy

„Mnohé generácie občanov Slovenska sa obetovali za dodržiavanie ľudských práv a tieto hodnoty musíme chrániť, a nie znevažovať. Je škandalózne, že slovenský generálny prokurátor zvažuje pozvanie Igora Krasnova a hazarduje tak s dôveryhodnosťou Slovenska," uviedol Štefanec pre TASR.

Hanebná história stalinských procesov

„Je škandalózne, že slovenský generálny prokurátor sa chce druhýkrát v krátkom čase stretnúť s Igorom Krasnovom, ruským generálnym prokurátorom, ktorý je na európskom sankčnom zozname pre závažné porušovanie ľudských práv vrátane svojvoľného zatýkania a zadržiavania, ako aj rozsiahleho a systematického potláčania slobody pokojného zhromažďovania a združovania a slobody presvedčenia a prejavu v Rusku," uvádza sa v spoločnej výzve europoslancov.

Pripomenuli tiež, že ruská generálna prokuratúra je súčasťou nedemokratického režimu s hanebnou históriou stalinských procesov a zodpovednosťou za vykonštruované obvinenia a smrť mnohých ľudí, okrem iného aj Sergeja Magnitského.

„Len pred pár dňami ruský najvyšší súd na základe žaloby prokuratúry zlikvidoval medzinárodnú mimovládnu organizáciu Memorial, ktorá dokumentovala a odhaľovala zločiny komunizmu a stalinizmu páchané v bývalom Sovietskom zväze," upozornili poslanci.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka (vľavo) a poslanec Národnej rady SR za stranu Za ľudí Juraja Šeligu
Neprehliadnite

Šeliga odovzdal viac ako sedemtisíc dôvodov, prečo by Žilinka nemal ísť do Ruska na oslavy