S nedostatkom ITečkárov na pracovnom trhu zápasí celá Európa. Kým iné krajiny v tomto smere postupne napredujú systémovými riešeniami, Slovensko opäť zaostáva. Cestou môže byť aj „verbovanie“ zahraničných študentov, najmä z Východu. Skúsenosti s týmto riešením má aj IT asociácia Slovenska (ITAS), ktorá rozbieha už piaty ročník projektu spoločných študijných programov s ukrajinskými vysokými školami.

Absolvent bakalárskeho štúdia ukrajinskej univerzity nastupuje do magisterského dvojročného štúdia. Rok študuje na Ukrajine a druhý posledný rok, vrátane diplomovej práce a štátnic, absolvuje na Slovensku. V tomto projekte dosiaľ bolo zaradených vyše 50 študentov a dnes už teda absolventov.

Mladých Ukrajincov v súčasnosti môže motivovať aj politická situácia, ktorá je pre vzťahy s Ruskom napätá. Čím viac na východ Ukrajiny, tým sú obavy mladých o ďalší vývoj väčšie, čo môže byť hnacím motorom k tomu, aby sa zapojili do aktivít smerom na západ.

Na druhej strane môže záujem Ukrajincov o štúdium na Slovensku negatívne ovplyvniť pandémia. Na Slovensku totiž nie je zvládaná najlepšie. „Pýtajú sa nás na to, pretože predpokladajú, že keďže sme súčasťou pre nich západnej civilizácie, že to zvládame v EÚ zhruba všetci rovnako. No nie je tomu tak a môže sa stať, že aj to ovplyvní rozhodnutie, či ísť alebo neísť na Slovensko,“ myslí si Mário Lelovský, prvý viceprezident IT asociácie Slovenska.

Mário Lelovský - prvý viceprezident ITAS
IT Asociácia Slovenska
Neprehliadnite

M. Lelovský: Ak sa nič nezmení, Slovensko môže zabudnúť na blahobyt, ktorý si tu dnes žijeme

Vzájomná pomoc s Moldavskom

Po štyroch rokoch projektu na Ukrajine vyhodnotili, že by ďalšou krajinou záujmu mohlo byť Moldavsko. Tento projekt je však úplne iný ako ten ukrajinský. Najskôr bolo potrebné diskutovať s Európskou komisiou o tom, ako rozumne vyriešiť, aby sa pomohlo Moldavsku, ale aj Slovensku. Cieľom totiž bolo vyhnúť sa čistému odlivu mozgov, a to aj napriek tomu, že západné krajiny to absolútne nekontrolovateľne robia u nás.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa