V Jasnej, na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici sú pre návštevníkov lyžiarskych stredísk k dispozícii mobilné odberové miesta, kde poskytujú testovanie antigénovými testami. Podľa komunikačného manažéra spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) Mariána Galajdu aj napriek tomu však hosťom, ktorí sa vyberajú za lyžovačkou alebo pobytmi na horách, odporúčajú, aby sa dali otestovať na Covid-19 ešte v mieste trvalého bydliska. „Má to niekoľko výhod. Dostanú sa bez zdržiavania na svah alebo na ubytovanie, vyhnú sa možným čakacím dobám, v prípade pozitívneho testu môžu situáciu riešiť ihneď a doma bez komplikácií s cestovaním," vysvetlil Galajda.

Preprava lanovkami alebo ubytovanie v hoteloch je podľa jeho slov možné len s platným negatívnym testom na Covid-19 nie starším ako 72 hodín. Okrem povinnosti preukázať sa negatívnym výsledkom testu ostávajú v platnosti aj ďalšie preventívne opatrenia v zmysle nariadení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ako je povinnosť dodržiavať rozostupy a preprava lanovkami len s prekrytím dýchacích ciest.

Na Donovaloch sa dnes začalo lyžovať, hoci pandemická komisia odporučila nechať strediská zatvorené minimálne do januára. Na snímke lyžiari v lyžiarskom stredisku na Záhradišti na Donovaloch 4. decembra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Lyžiarov na Donovaloch je výrazne menej ako minulý rok, opatrenia dodržiavajú

„V kabínkovej lanovke môže cestovať len jedna osoba alebo osoby žijúce v jednej domácnosti, opakovaná zvýšená dezinfekcia objektov a zariadení, dostupnosť dezinfekcie pre klientov, stravovanie v hoteloch je možné len formou donášky na izbu alebo take away, občerstvenie v rezortoch len cez okienko," vysvetlil Galajda.

Ako ďalej uviedol, na dodržiavanie pravidiel dohliada personál. Kontrola testov sa uskutočňuje pri predaji skipasov priamo v kamenných pokladniach v strediskách. Ďalším stupňom je náhodná kontrola pri nástupe na lanovky, v prípade nepreukázania sa negatívnym testom lyžiarovi na daný deň blokujú skipas. Vzhľadom na nižšiu návštevnosť, ktorá predstavuje v jednotlivých strediskách približne 30 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka, je podľa Galajdu možné využívať lanovky bez čakania.