Tohtoročná zimná sezóna, najmä jej prelom z decembra na január, pre mnohé strediská predstavovala kalamitu. Nie však tú snehovú. Práve naopak, pre nepriaznivé podmienky boli niektoré lyžiarske strediská nútené zavrieť. Trate na začiatku januára zatvorilo stredisko Jahodná aj SKI Makov.

Niektoré zjazdovky pre zlé podmienky odstavilo aj stredisko Snowparadise Veľká Rača. Ako budú vyzerať lyžovačky na Slovensku v nasledujúcich rokoch, či budú nižšie položené strediská nútené úplne zatvárať a či môže pomôcť umelé zasnežovanie nám priblížil klimatológ SHMÚ Pavol Faško.

Lyžiarsky sektor bude prvý na rane

Na začiatku roku 2023 Európu sprevádzali rekordné teploty. Až v ôsmich členských štátoch EÚ namerali najteplejší januárový deň, píše Euractiv.

Talianske lyžiarske strediská napríklad počas Vianoc stratili 40 percent svojich priemerných príjmov z tohto obdobia. Dôvodom bolo práve nezvyčajne teplé obdobie.

Hovorkyňa francúzskej Národnej asociácie horských stredísk zhodnotila, že lyžiarsky sektor bude z hľadiska klimatickej zmeny prvým na rane. Spravodajský web preto v jednom zo svojich textov uviedol, že mnohé nižšie položené lyžiarske strediská budú musieť v ďalších rokoch skončiť.

Prevažujú nadpriemerne teplé zimy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa