Firma sa tak zaradila medzi takzvaných jednorožcov - „Unicorns“. To sú spoločnosti, ktoré majú odhadovanú trhovú hodnotu nad miliardu dolárov. Navyše, je to jeden z najväčších úpisov akcií amerického technologického start-upu za posledné roky.

Pred dvoma rokmi vstúpila na burzu spoločnosť Snap, ktorá vlastní službu Snapchat. Od investorov na burze získala 3,4 miliardy dolárov.

Spoločnosť Lyft dokonca predala akcie drahšie, ako sama čakala. Pôvodne uvažovala predávať podiely v rozpätí od 62 do 68 dolárov za kus. Napokon získala cenu 72 dolárov.

„Investorov presvedčili najmä rastúce tržby Lyftu, ktoré sa vlani medziročne zdvojnásobili na 2,2 miliardy dolárov,“ upozorňuje hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Pochybnosti o hodnote

Trhy už začínajú pochybovať, či nie je trhová hodnota Lyftu prehnaná. Minulý piatok, teda deň po vstupe na burzu, jej akcie vrástli o 8,7 percenta, ale v pondelok už stratili 12 percent a spadli na 69 dolárov, teda pod uvádzaciu cenu.

„Trh do značnej miery započítal realitu, keď súčasný pomer trhovej ceny akcií k tržbám je s pomerom 8,7 len mierne nad priemerom daného sektora,“ vysvetľuje pokles ceny riaditeľ Trim Broker Martin Moravčík.

Otázniky vyvoláva najmä spôsob monetizácie platformy do budúcna. Investori sa obávajú najmä, ako dlho bude trvať, než firma začne na veľmi konkurenčnom trhu online zdieľaných služieb zarábať.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa