Firma Norm Benzinkút vznikla iba v marci tohto roka, nemá webstránku, nie je známa prevádzkovaním benzínových púmp. Nie je preto zatiaľ jasné, pod akou značou by Lukoil mohol na Slovensku a v Maďarsku ďalej fungovať. Značka Lukoil prišla na Slovensku v roku 2008, rok po tom, čo ruská firma kúpila aktivity ConocoPhilips. Tá prevádzkovala pumpy pod značkou Jet.

Podľa ekonomického webu VG.hu patrí Norm Benzinkút spoločnosti IMFA Kft, ktorú vlastní niekdajší popredný predstaviteľ Jukosu v Maďarsku Imre Fazekas, a spoločnosti Benczúr 13 Kft. Jej majiteľom je zas firma Normeston Ltd. so sídlom v Belize.

Normeston má prepojenie na maďarský MOL. V roku 2009 Európska komisia schválila koncentráciu, v rámci ktorej MOL predal 50-percentný podiel svojej spoločnosti MOL Energy Trade Ltd. (MET) Normestonu.

V roku 2012 polovičný podiel Normestonu kúpil investor RP Explorer Liquid Fund Ltd., ktorý sa tento rok premenoval na Wisd Holding Ltd.

Normeston je zrejme iba schránková firma - podľa registra na webe týždenníka Businessweek aj ďalších internetových stránok sídli firma v Belize v budove Marina Towers, čo je lacný miestny hotel.

Lukoil na Slovensku končí. Kupuje ho no-name maďarská firma so schránkou v Belize

Marina Towers v Belize Zdroj: Google Maps

Aj spomínaný Wisd Holding je zrejme iba nastrčená schránková firma - nemá webstránku, podľa dostupných informácií má sídlo na Cypre. Jedným z riaditeľov je (podľa informácií k roku 2013) Ján Krídla, zrejme predseda predstavenstva slovenskej dcéry MET Slovakia.

MOL, ktorý je vlastníkom Slovnaftu, si tento rok posilnil pozíciu na českom, rumunskom aj slovenskom trhu, keď v máji ohlásil kúpu celkovo 208 čerpacích staníc talianskej skupiny Eni. Tá tu prevádzkuje benzínky pod značkou Agip. Na Slovensku ide o 41 púmp, ktoré po plánovanom premenovaní rozšíria 212 súčasných čerpačiek Slovnaftu.

Počet čerpacích staníc skupiny MOL v Česku sa po dokončení tejto transakcie a kúpy siete AGIP zvýši na 318. MOL v Česku prevádzkuje ešte siete Pap Oil a Slovnaft. Nie je známe, pod akú sieť sa začlenia stanice Lukoilu a či sa premenujú. Najrozsiahlejšou sieťou čerpacích staníc v Česku zostáva Benzina, ktorá ku koncu minulého roka mala 338 staníc.

Lukoil už dávnejšie uviedol, že zvažuje predaj niektorých aktív vo východnej Európe, aby sa mohol sústrediť na ruské projekty. Predaj v Česku ešte vyžaduje splnenie niektorých administratívnych podmienok, okrem iného schválenie fúzie príslušnými úradmi.

Druhá najväčšia ruská ropná spoločnosť tak pokračuje vo výpredaji východoeurópskych aktivít po tom, čo už na konci júla oznámila predaj 240 čerpacích staníc a šiestich skladov pohonných hmôt na Ukrajine rakúskej firme AMIC Energy Management.

Skupina MOL celkovo pôsobí vo viac ako 40 krajinách a zamestnáva takmer 29-tisíc ľudí po celom svete. Skupina tiež prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku.