Rezidencia Alexandra Lukašenka v Minsku bola v pondelok na online platforme Google Maps istý čas označená ako „panstvo diktátora".

Sídlom Lukašenka, Západom neuznaného prezidenta Bieloruska, je Palác nezávislosti v Minsku, kde sa v pondelok konalo jeho stretnutie s novinármi a vybranými zástupcami bieloruskej verejnosti. Akcia sa uskutočnila v deň prvého výročia kontroverzných volieb, za ktorých víťaza bol Lukašenko vyhlásený.

Ako napísal spravodajský web Rubaltic.ru, Lukašenko na spomínanej konferencii nazvanej „Veľký rozhovor s prezidentom" vyhlásil, že „nebol a nikdy nebude diktátor". Vysvetlil, že bieloruský štát na to nemá „primerané zdroje", preto „som nikdy nikomu nič nediktoval a diktovať sa ani nezberám".

Lukašenko
Neprehliadnite

Nikdy som nebol diktátor, tvrdí Lukašenko rok po voľbách

Avizoval tiež, že „veľmi skoro" opustí prezidentský post, pričom už teraz vidí „15-20" ľudí, ktorí by boli vhodnými nástupcami a „vykryštalizovali sa v období po posledných prezidentských voľbách".

Na ich margo povedal: „Prepáčte mi moju neskromnosť, ale v niečom sa mi podobajú. Zrejme pre to, že rástli v mojej blízkosti. Sú oddaní krajine, spoľahliví a nebudú nikoho trýzniť. Ich bude voliť väčšina ľudí". Zdôraznil tiež, že „prezidentom bude ten, koho zvolí bieloruský národ".

Sľúbil, že v najbližších voľbách on sám kandidovať nebude a nebude do prezidentskej funkcie ani „nikoho pretláčať". „Budem konať čestne," vyhlásil Lukašenko.

KK52 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas zasadania Celobieloruského ľudového zhromaždenia 12. februára 2021 v Minsku. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že referendum o zmenách v ústave krajiny sa uskutoční do januára 2022. Týmto vyhlásením ukončil dvojdňové
Neprehliadnite

Bidenova administratíva znova zakročí proti režimu Lukašenka, zavedie nové sankcie

Keď Lukašenko komentoval masové protesty, ktoré vypukli po prezidentských voľbách označovaných opozíciou i Západom za zmanipulované, obvinil z ich financovania významného bieloruského podnikateľa, predsedu predstavenstva americkej spoločnosti IT spoločnosti EPAM Systems Arkadija Dobkina.

Poznamenal, že k ľuďom zo sektoru IT je tvrdý, a upozornil, že „ešte sa tomu budeme venovať". Odporučil, aby sa „títo ľudia" neponáhľali do Bieloruska, „lepšie im je pracovať na Ukrajine".

Agentúra Interfax poznamenala, že Lukašenkovo stretnutie s novinármi a vybranými občanmi trvalo osem hodín a 15 minút.