Volebná komisia bude o registrácii jednotlivých kandidátov rozhodovať od 5. do 14. júla, dodal spravodajský portál TUT.by.

O registráciu medzičasom požiadali aj iní kandidáti, medzi nimi bol aj Viktar Babaryka, ktorý je označovaný za Lukašenkovho najsilnejšieho súpera.

SY 34 Viedeň - Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko na tlačovej konferencii po rokovaní s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom vo Viedni 12. novembra 2019. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko addresses the media after talks with Austrian President Alexander Van der Bellen at the Hofburg palace in Vienna, Austria, Tuesday, Nov. 12, 2019. (AP Photo/Ronald Zak)
Neprehliadnite

Prežije Lukašenkov režim sériu otrasov, alebo budeme svedkami bieloruského Majdanu?

Spravodajský portál TUT.by vo štvrtok informoval, že Babaryka, ktorý bol pred dvoma týždňami zadržaný a vzatý do väzby, bol obvinený z prania špinavých peňazí, daňových únikov a úplatkárstva. Obvinenie bolo vznesené už koncom júna, avšak jeho obsah údajne nemohol byť zverejnený, stalo sa tak až dnes.

Babaryka a jeho syn Eduard boli zadržaní 18. júna. Výbor pre štátnu kontrolu (KGK) následne uviedol, že Babaryka bol zadržaný, pretože „bol priamym organizátorom a vodcom nezákonných aktivít“ na pôde banky Belgazprambank, dcérskej spoločnosti ruského energetického giganta Gazprom, ktorej do mája šéfoval.

Bieloruská generálna prokuratúra dodala, že konanie obvinených v kauze Belgazprambank predstavuje hrozbu pre záujmy národnej bezpečnosti Bieloruska, preto sa začalo aj trestné konanie vo veci vytvorenia zločineckej organizácie.

WA 2 Lowicz - Na snímke úradujúci poľský prezident a prezidentský kandidát Andrzej Duda sa prihovára svojim podporovateľom po prvom kole prezidentslých volieb v poľskom meste Lowicz v nedeľu 28. júna 2020. Do druhého kola prezidentských volieb v Poľsku postupujú podľa očakávania Andrzej Duda a Rafal Trzaskowski. O tom, ktorý z nich sa stane prezidentom, voliči rozhodnú v druhom kole volieb 12. júla 2020. O úrad hlavy štátu sa okrem Dudu, Trzaskowského a Holowniu uchádzalo ešte osem kandidátov. P
Neprehliadnite

Prezidentský súboj v Poľsku: Žiadna fundamentálna zmena, opäť sa presadil duopol

Bieloruskí aktivisti za ľudské práva uznali Babaryku za politického väzňa. V ten istý deň Európska únia vyzvala bieloruské úrady na jeho prepustenie.

Babaryka je ďalším z radu Lukašenkových kritikov a predstaviteľov opozície, ktorí boli v posledných týždňoch zadržaní. Medzi nimi bol aj líder bieloruskej opozície Mikalaj Statkevič či obľúbený bloger Siarhej Cichanovskij, ktorého manželka Svitlana tiež požiadala o registráciu za kandidátku do prezidentských volieb.