Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, kľúčový spojenec šéfa Kremľa Vladimira Putina, varoval, že vyzbrojovanie Ukrajiny Západom by mohlo viesť k tretej svetovej vojne. Navrhol dohodnúť sa na „novom svetovom poriadku“. Lukašenko to uvádza v liste zaslanom generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov Antóniovi Guterresovi, informovali portály Newsweek a Hromadske s odvolaním sa na bieloruskú agentúru BelTA.

Newsweek poznamenal, že hoci bieloruský vodca varoval pred dodávaním zbraní Ukrajine, sám nakúpil od Ruska rakety schopné niesť jadrové zbrane.

Nie sme takí zlí

„Nie sme agresori, ako sa nás niektoré štáty snažia vykresliť. Bielorusko nikdy nebolo iniciátorom žiadnych vojen či konfliktov. Ale nie sme zradcovia. Vo vzťahoch je pre nás dôležitá úprimnosť a slušnosť. Naša pozícia je taká, že obavy a záujmy akejkoľvek krajiny – či už jednej osminy pevniny alebo ostrovného štátu – musia byť vypočuté všetkými!" uviedol bieloruský líder.

Úloha OSN

Vojnu by podľa neho mohla ukončiť OSN, ak by zorganizovala „globálny a definujúci proces“.
„Výsledkom tohto procesu by mali byť jasné a transparentné dohody o pravidlách nového svetového poriadku, ktoré v blízkej budúcnosti zabezpečia bezpečnosť pre všetkých členov medzinárodného spoločenstva.“

Lukašenko v liste „vyzýva krajiny sveta, aby sa zjednotili a zabránili tomu, aby regionálny konflikt v Európe prerástol do celosvetovej vojny!"

Ako zastaviť vojnu

Vymenoval aj spôsoby, akými by sa podľa neho medzinárodné spoločenstvo mohlo pomôcť vyhnúť eskalácii konfliktu: „Zdržať sa dodávok zbraní, informačnej vojny a akýchkoľvek provokácií, šírenia nenávistných prejavov v médiách, propagácie rasizmu a diskriminácie na základe národnej, kultúrnej, jazykovej a náboženskej príslušnosti a legalizácie a vysielania žoldnierov.“ Dodal: „Musíme spoločne odolávať reštriktívnym obchodným opatreniam."

Môže za to Západ

Lukašenko zaútočil na západných lídrov za to, ako sa správali k Rusku: „Neochota západných krajín pracovať na posilnení jednotnej a nedeliteľnej bezpečnosti, nerešpektovanie legitímnych záujmov a ignorovanie obáv ostatných partnerov, predovšetkým Ruska, vyústili najskôr do obchodných, ekonomických a informačných vojen a následne vyvolali prudký konflikt na území Ukrajiny."

Aj Lavrov

Lukašenkov list nebol prvým prípadom, keď Rusko a jeho spojenci spomínali tretiu svetovú vojnu. Koncom apríla ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval, že existuje „vážne“ riziko globálneho konfliktu, a obvinil NATO zo zapojenia sa do zástupného konfliktu s Ruskom. Zdôraznil, že posielanie zbraní na Ukrajinu je „prilievaním oleja do ohňa", čo je podobný argument, aký použil Lukašenko, dodal Newsweek.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko gestikuluje počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press v Minsku vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR/AP    

Belarus President Alexander Lukashenko is interviewed by The Associated Press at the Independence Palace in Minsk, Belarus, Thursday, May 5, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Lukašenko obvinil Západ z podpory nacistických myšlienok