Inaugurácia Alexandra Lukašenka je bodkou za zmanipulovanými nelegitímnymi voľbami, ktoré prebehli v auguste v Bielorusku. Pre Slovensko sa tak stáva nelegitímnym lídrom. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) po stredajšom rokovaní vlády. ,,Prezident Lukašenko len potvrdil celý svoj prístup k vlastným občanom, ktorí protestujú a žiadajú o slobodnú voľbu," povedal Korčok. Vyzval, aby sa prestalo s násilím páchaným na protestujúcich občanoch Bieloruska.

EBE 11 Minsk - Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko v Minsku 21. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko attends a meeting in Minsk, Belarus, Monday, Sept. 21, 2020. (Maxim Guchek/BelTA Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Lukašenko na utajovanej ceremónii zložil prezidentskú prísahu

Bieloruský prezident sa tak týmto podľa Korčoka dostal na čelo sankčného zoznamu. Minister verí, že Európska únia zareaguje v tomto prípade veľmi rýchlo. Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, vo voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú súperku a súčasnú líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Volebná účasť dosiahla 84,3 percenta.

Po zverejnení výsledkov vypukli v Bielorusku masové protesty, ktoré stále pretrvávajú. Európsky parlament prijal uznesenie o situácii v Bielorusku, v ktorom neuznáva výsledky bieloruských prezidentských volieb a odsudzuje bieloruské orgány za násilné potlačenie pokojných protestov.