Bieloruský prezident Alexander Lukašenko pripustil, že riadi autoritársky štát, ale vyhlásil, že v jeho izolovanej krajine nie sú politickí väzni. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorej Lukašenko poskytol exkluzívny rozhovor.

„Áno, náš systém moci je prísnejší. Dokonca nevylučujem ani slovo autoritársky," povedal Lukašenko v hlavnom meste Minsk.

Vo väznici vraj nie je nikto z opozície

Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna v súčasnosti registruje 1 259 politických väzňov. Lukašenko však poprel „reči o stovkách" uväznených ľudí a tvrdil, že „vo väznici v súčasnosti nie je nikto z opozície".

Na tému ľudí, ktorí protestovali proti jeho spornému znovuzvoleniu v roku 2020, povedal: „Títo ľudia rozprávajú proti štátu. Nie proti úradom - proti štátu a svojmu vlastnému národu."

Lukašenko potlačil demonštrácie s pomocou ruského spojenca, prezidenta Vladimira Putina. Hlavní lídri protestov sú teraz uväznení alebo v exile, píše AFP.

„Nie som žiadny diktátor," trval na svojom názore 67-ročný prezidenta, ale pripustil, že Bielorusko má „prvky autoritárskeho režimu".

„Dokonca si ani nespomínam, či tí prominentní zločinci, ktorí podnecovali vzburu, či sú vo väzení," povedal. „Možno jeden, dvaja boli odsúdení," dodal.

Takmer 30 rokov je pri moci

Z Bieloruska v roku 2020 ušla Sviatlana Cichanovská, ktorá v prezidentských voľbách v auguste 2020 kandidovala proti Lukašenkovi namiesto svojho uväzneného manžela.

Teraz vedie bieloruskú opozíciu z exilu v Litve, pričom jej manžel Siarhej Cichanovský si odpykáva 18 rokov väzenia pre politicky motivované obvinenia.

Lukašenko je pri moci od roku 1994. V krajine vklinenej medzi Rusko, Poľsko, Ukrajinu a pobaltské štáty, udržiava pomery ako zo sovietskych čias.

V krajine stále funguje KGB

Aj štvrťstoročie po páde Sovietskeho zväzu (ZSSR) má bezpečnostnú službu nazývanú KGB, funguje tu príkazová ekonomika a za hlavného spojenca, veriteľa a poskytovateľa lacných energií pokladá svojho bývalého „pána": Moskvu.

Lukašenko znova povedal, že jeho politickí odporcovia sú financovaní zahraničím, prevažne Poľskom.

„Čo, chceli ste, aby som tu potichu sedel?" položil otázku a vyhlásil, že protesty boli Varšavou zorganizovaným sprisahaním s cieľom „rozbiť Bielorusko".

Ďalšie dôležité správy

EBE 62 Petrohrad - Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas stretnutia v Petrohrade v Rusku 25. júna 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, left, and Belarusian President Alexander Lukashenko shake hands during their meeting in St. Petersburg, Russia, Saturday, June 25, 2022. (Maxim Blinov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Bieloruský prezident tvrdí, že Západ pripravuje útok na Rusko