Nemecké aerolinky Lufthansa pre štrajk svojich pilotov, plánované na piatok, zrušili sedem letov medzi Prahou a Frankfurtom nad Mohanom. Z rovnakého dôvodu spoločnosť zrušila už štvrtkový večerný prílet z Frankfurtu na pražské letisko v Ruzyni, oznámila ČTK hovorkyňa letiska Klára Divíšková. Celkovo Lufthansa v piatok zruší okolo 800 letov, čo sa podľa neho dotkne až 130-tisíc cestujúcich.

Nezhody so spoločnosťou

Podľa Divíškovej sa opatrenie Lufthansy týka dnešných troch príletov z Frankfurtu na Letisko Václava Havla a štyroch odletov z Prahy do Frankfurtu. ,,Lety z/do Mníchova sú zatiaľ bez zmeny," uviedla vo štvrtok Divíšková.

Rozhodnutie Lufthansy o zrušení letov sa vzťahuje na takmer všetky jej dnešné lety na letiskách v Mníchove a Frankfurte nad Mohanom. Vo štvrtok ale aerolinky upozornili, že by mohli zrušiť aj niektoré lety v sobotu a nedeľu.

Odborová organizácia pilotov Vereinigung Cockpit celodenný štrajk vyhlásila pre nezhody s vedením spoločnosti ohľadom zvýšenia miezd. Odbory žiadajú na tento rok zvýšenie miezd o 5,5 percenta a vytvorenie mechanizmu, vďaka ktorému by mal rast miezd v ďalších rokoch prekonávať infláciu.

Podpora pilotov v nákladnej doprave

Lufthansa odborárov vyzvala k návratu k rokovaciemu stolu a navrhuje zvýšenie základnej mesačnej mzdy o 900 eur. To by podľa nej v 18-mesačnom období predstavovalo nárast miezd o 18 percent pre začínajúcich pilotov a päťpercentný nárast pre kapitánov.

Štrajk schválili v hlasovaní piloti v osobnej aj nákladnej preprave. V osobnej doprave ju podporilo zhruba 98 percent pilotov av nákladnej cez 99 percent pilotov. Účasť v hlasovaní predstavovala 93 percent.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Piloti Lufthansy budú štrajkovať, ak im nezvýšia platy