Organizácie WeMove Europe a Oxfam v spoločnej sťažnosti vyzvali EK, aby sa zaoberala možným začatím právneho konania voči Grécku, ktoré podľa nich svojím správaním k migrantom porušuje právne predpisy Európskej únie. ,,Európska komisia je strážkyňou práva EÚ a mala by presadzovať a chrániť základné práva všetkých ľudí v Európe," uviedla vo vyhlásení Marissa Ryanová, šéfka kancelárie Oxfamu v EÚ. ,,To, čo sa stalo pred dvoma týždňami v tábore Moria demonštruje v tomto smere kolektívne zlyhanie Európy," dodala.

Preľudnený tábor Moria na gréckom ostrove Lesbos zhorel v noci na 9. septembra. V dôsledku požiaru sa viac ako 12 tisíc migrantov a utečencov ocitlo bez strechy nad hlavou. Dočasné prijatie následne časti migrantov ponúklo viacero krajín EÚ, na Lesbose však naďalej ostali tisíce z nich, približuje DPA. Grécke úrady informovali, že požiar úmyselne založila malá skupina Afgancov, nahnevaných prísnymi karanténnymi obmedzeniami a nariadením izolácie po tom, ako mali desiatky ľudí v tábore pozitívne testy na ochorenie Covid-19.

JB 33 Brusel - Cyperský minister zahraničných vecí Nicos Christodulidis (uprostred) sa rozpráva so svojím talianskym rezortným partnerom Luigim Di Maiom (druhý zľava) počas stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 21. septembra 2020. Viacero ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli vyjadrilo za presadenie sankcií voči Bielorusku, zameraných na osoby zapojené do represií voči demonštrantom alebo do volebných podvodov. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Cyprus blokuje rozhodnutie o uvalení sankcií na Bielorusko

Organizácie WeMove Europe a Oxfam z nešťastia vinia systematické zlyhanie Grécka pri predchádzaní porušovania ľudských práv, pričom ako príklad v tomto smere uvádzajú neustále ,,násilné vracanie azylantov do Turecka" ako aj ,,neslýchanú ľahostajnosť" voči nim. Sťažnosť obsahuje obvinenia z viacerých ďalších porušení práva EÚ, a to vrátane nedostatočného prístupu migrantov k žiadostiam o azyl či ich svojvoľnému zadržiavaniu. Obe ľudskoprávne organizácie však zdôrazňujú, že nejde výlučne o problémy Grécka. ,,Toto nie je len príbeh Grécka. Takéto sú európske utečenecké tábory," povedal Giulio Carini, popredný predstaviteľ organizácie WeMove Europe.