V dôsledku zvýšenej nelegálnej migrácie Česko aj Rakúsko dočasne zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom. Konkrétne česká polícia začala od polnoci zo stredy na štvrtok vykonávať kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch.

No, čo si budeme hovoriť...

Český minister vnútra Vít Rakušan na sociálnej sieti priznal, že od ľudí dostával mnoho mailov, ktoré upozorňovali na problém nelegálnej migrácie a situácie na hraniciach so Slovenskom.

Ako príklad uviedol správu, ktorá hovorí o akejsi pohrome v podobe utečencov. „Vážený pán minister, dovoľujem si Vás pozvať na výlet do malebnej oblasti môjho rodného mesta na hraniciach so Slovenskom, kde v posledných mesiacoch došlo k istej pohrome - chalani zo Sýrie,“ nachádza sa v odkaze pre českého ministra vnútra.

„Polícia zadržiava desiatky (áno, nie jednotky) utečencov, len v Starom Hrozenkove. No, čo si budeme hovoriť, nie je to vôbec vtipné,“ píše sa ďalej v maile.

Tvrdé, ale nutné opatrenie

Vít Rakušan prostredníctvom sociálnej siete odkázal, že sa vláda rozhodla obyvateľov vypočuť. Zároveň dodal, že podobný problém bol dlhý čas pre zvyšok republiky neviditeľný.

Práve preto sa bol pozrieť priamo na mieste, v dedine Žítková. Podľa jeho slov tam aktivita pašerákov presiakla do kvality života miestnych obyvateľov.

„Samozrejme, že keď už tu sú, chceme sa s nimi vyrovnať podľa práva, podľa všetkých princípov ľudskosti. Ale aby sme to mohli urobiť, nemôžeme dopúšťať ani to, aby sa tu občania našej krajiny necítili dobre. Ani to, že by sme si nechali systém zahltiť,“ objasňuje Rakušan.

Následne doplnil, že práve vyššie spomenuté je dôvodom toho, že sa rozhodol pristúpiť k opatreniu, ktoré je tvrdé.

Český minister vnútra nadviazal, že nelegálna migrácia do Českej republiky medziročne stúpla o 1 200 percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke príslušníci českej polície počas policajnej kontroly na hraniciach medzi Českou republikou a Slovenskou republikou v českom meste Hodonín vo štvrtok 29. septembra 2022. Česko aj Rakúsko zaviedli dočasné zavedenie kontrol na hraniciach so Slovenskom od polnoci zo stredy na štvrtok. Dôvodom je zvýšená nelegálna migrácia. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Česi na hraniciach so Slovenskom za prvú noc kontrol zadržali vyše stovku migrantov