Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová chce odísť zo strany Sloboda a solidarita (SaS), informoval v stredu večer Denník N. Podľa informácií TASR mala v utorok povedať členom vedenia SaS, že zo strany odchádza. TASR oslovila Ďuriš Nicholsonovú, tá však nateraz informáciu komentovať nechcela. Rovnako informáciu nechcela komentovať strana.

Na snímke vľavo europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová a vpravo predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková počas brífingu s novinármi na tému
Neprehliadnite

Nicholsonová oplakáva stratenú miliardu z eurofondov, ale svojou kritikou strieľa úplne vedľa

Toto nečakané rozhodnutie súvisí s pondelkovou tlačovkou, po ktorej sa Ďuriš Nicholsonová dostala do ostrého sporu s vicepremiérkou Veronikou Remišovou. Politička z SaS na tlačovke uviedla, že Slovensko môže prísť až o miliardu eur, lebo sme do konca roku 2020 nezabezpečili premiestnenie týchto peňazí z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Toto tvrdenie Remišová takmer vzápätí vyvrátila, opierajúc sa aj o stanovisko EK.

Tému následne riešili lídri koaličných strán aj na koaličnej rade, kde sa mal predseda SaS Richard Sulík za situáciu ospravedlniť. Téme sa mali ďalej venovať na najbližšom stretnutí, kde si mali informácie vyjasniť aj s Ďuriš Nicholsonovou.

V utorok Ďuriš Nicholsonová v online vysielaní na sociálnej sieti uviedla, že ju mrzí, že tým naštrbila už aj tak krehké vzťahy v koalícii. „Môj cieľ bol vecný, zámer dobrý, ale veľmi zle nastavená forma komunikácie to prekryla. Za to sa ospravedlňujem koaličným partnerom aj občanom.“ Zároveň uviedla, že vicepremiérke Remišovej sa ospravedlní „v roku 2023, keď sa jej napriek skeptickým prognózam podarí vyčerpať posledné euro v EFRR.“

Predsedníčku poslaneckého klubu SaS Annu Zemanovú by odchod Ďuriš Nicholsonovej mrzel. „Keď by takáto situácia nastala, určite by ma to veľmi mrzelo, ale nikoho nemôžete nútiť aby bol členom nejakej politickej strany,“ povedala pre TASR s tým, že Ďuriš Nicholsonová je skúsená politička, uvedomuje si politickú zodpovednosť a aj vzhľadom na aktuálnu situáciu sa preto nedá vylúčiť, že nad niečím takým uvažuje.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) podľa vlastných slov verí, že k tomu nedôjde. „Urobím všetko čo je v mojich silách, aby sa to nestalo,“ povedal s tým, že odchod Ďuriš Nicholsonovej by bola škoda.