Okresný úrad v Bratislave preveruje podnet, podľa ktorého značnú časť peňazí ministerstvo školstva rozdelilo v rozpore so zákonom. Za rozdeľovanie finančných stimulov na výskum a vývoj tak ministerke Martine Lubyovej (nominantka SNS) hrozí pokuta do 700-tisíc eur. K názoru, že pri rozdeľovaní stimulov bol porušený zákon, sa prikláňajú viacerí právnici i ministerstvo spravodlivosti.

Každá spoločnosť, ktorá obchoduje so štátom, alebo od neho dostane napríklad dotácie, totiž musí byť zapísaná v takzvanom registri partnerov verejného sektora. Slúži na to, aby bolo jednoducho možné zistiť, kto naozaj za firmou stojí a z biznisu so štátom profituje.

Ide o súčasť takzvaného protischránkového zákona, ktorý mal zabrániť tomu, aby na biznise so štátom profitovali pofidérne firmy s nejasnou vlastníckou štruktúrou. V registri musí byť zapísaná každá spoločnosť, ktorá jednorazovo od štátu dostane viac ako 100-tisíc eur alebo viac ako 250-tisíc eur za kalendárny rok.

Všetky spoločnosti, ktoré od ministerstva školstva stimuly obdržali, spadajú pod požadované kritériá. Napriek tomu ministerstvo urputne odmietalo priznať, že urobilo chybu, a vyhováralo sa na nejednoznačný zákon. Stopy chce teraz zamiesť novelou zákona o stimuloch, ktorá je podľa odborníkov absolútne zbytočná. V utorok ju poslanci odsúhlasili v prvom čítaní.

Vysoká pokuta

Keď sa rozdelenie peňazí v rozpore so zákonom po prvý raz dostalo na verejnosť, ministerstvo školstva argumentovalo, že podľa zákona o stimuloch, na základe ktorého postupovalo, podporené firmy nie sú povinné byť v registri zapísané. S týmto právnym názorom však zostalo osamotené, nesúhlasil s ním ani minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Híd.

„Účelom a zmyslom protischránkového zákona je odkryť, kto je konečným užívateľom výhod, a zamedziť netransparentnému prideľovaniu dotácií,“ vyhlásil G. Gál ešte začiatkom januára s tým, že podľa informácií ministerstva spravodlivosti bola časť zmlúv na poskytovanie stimulov podpísaná v rozpore so zákonom.

Ministerke M. Lubyovej kvôli tomu podľa ministerstva spravodlivosti hrozí pokuta do výšky stotisíc eur za každé jedno pochybenie. Keďže nezapísaných firiem bolo v čase obdržania dotácie sedem

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa