Rada vlády pre vedu, výskum a inovácie v piatok výraznou väčšinou odporučila kabinetu Petra Pellegrinho (Smer-SD) zlúčiť eurofondový program, v ktorom sa nedarí čerpať, s programom, ktorý patrí v čerpaní medzi premiantov. Spriemerovaním výsledkov týchto dvoch programov by došlo k výsledku, pri ktorom by Brusel vedel prižmúriť oko a od škrtania upustiť. Podobné riešenie v minulosti prešlo aj Rumunsku.

Spomínaným premiantom v čerpaní je Operačný program Integrovaná infraštruktúra, za ktorý zodpovedá ministerstvo dopravy a výstavby pod vedením Árpáda Érseka (Most-Híd). Program zameraný na výstavbu diaľnic či železníc získal od Bruselu zelenú na takmer štyri miliardy eur, z ktorých minul ku koncu minulého mesiaca 35,7 percenta.

„Tento návrh prišiel zo strany ministerstva financií ako jediný známy spôsob záchrany prepadnutia peňazí – dekomitmentu z Operačného programu Veda a inovácie v roku 2019,“ vyhlásil vicepremiér a predseda rady vlády pre vedu Richard Raši. Návrh podľa neho pripúšťajú ako zatiaľ jediný možný aj zástupcovia Európskej komisie.

Iný návrh na vyriešenie situácie nikto nepredložil a aj toto riešenie podlieha schváleniu Európskej komisie. „Nazvala by som to účtovným riešením, ktorým sa dá znížiť riziko určitého dekomitmentu,“ povedala po pondelkovom mimoriadnom rokovaní vlády ministerka školstva M. Lubyová. Na Rade vlády pre vedu hlasovala proti zlúčeniu operačných programov.

Lubyovej chcú vziať miliardy eur na vedu, čerpanie eurofondov má zabezpečiť Érsek

Richard Raši Zdroj: Matej Kalina / NMH

R. Raši aj M. Lubyová pritom tvrdia, že peniaze

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa