Významnou novinkou je možnosti pre výskumné organizácie zapojiť sa aj do výziev, ktoré v tomto operačnom programe vyhlásilo ministerstvo hospodárstva.

Návrh obsahuje rôzne úpravy týkajúce sa ukazovateľov výstupu a výsledku alebo aj popisu aktivít, ktoré chcú uchádzači o podporu robiť. Ministerstvo tiež doplnilo kategórie oprávnených žiadateľov.

Práve fakt, že európske peniaze pre vedcov sa dostali k firmám, ktoré s výskumom nemali žiadne skúsenosti, kauzu eurofondy rozpútal. Kvôli nej Európska únia pozastavila svoje príspevky a dovtedajší minister Peter Plavčan prišiel o kreslo.

Ako vo štvrtok potvrdil Národný kontrolný úrad, problematické boli aj konflikty záujmov niektorých hodnotiteľov. Tí sedeli aj v dozorných radách firiem, uchádzajúcich sa o peniaze z programu. Šéfka rezortu Martina Lubyová zdôraznila, že sa pokúsili adresovať aj tie.

„Vytvárame novú databázu hodnotiteľov. Sprísňujeme spôsob použitia kritérií v praxi pomocou novej príručky hodnotiteľov a nových pravidiel činnosti Výskumnej agentúry, zároveň obnovujeme činnosť Rady Výskumnej agentúry,“ vyhlásila.

O financie z výziev sa budú môcť uchádzať už aj univerzity či Slovenská akadémia vied. Vypísané budú v decembri 2017. Nové podmienky vychádzajú v súlade s výsledkami kontroly NKÚ a jeho odporúčaniami.