Momentálny stav okolo prípadného zvýšenia kvót pre prijímanie detí na osemročné gymnáziá je v rukách poslancov Národnej rady SR. V relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Zdôraznila zároveň, že si sama nie je istá tým, či to v pléne prejde a čo prejde. Opozícia zahrala v parlamentnom školskom výbore vabank s rodičmi i deťmi, aby o téme kvót pre osemročné gymnáziá mohla rečniť v pléne parlamentu.

Ministerka zopakovala, že opozícia má priamu zodpovednosť za to, že sa situácia neriešila schválením poslaneckého návrhu na zvýšenie kvóty z piatich na desať percent vo výbore Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

„Opozícia to zablokovala len preto, aby mohla rečniť a kritizovať v pléne parlamentu,“ uviedla s poukázaním, že takto konala aj jej oponentka v diskusii, podpredsedníčka parlamentného školského výboru Veronika Remišová (OĽaNO).

Remišová: Bol to zlý návrh

Líderka opozičného hnutia reagovala, že ani členovia výboru z koaličných strán nezahlasovali jednotne za zvýšenie. „Ja som nehlasovala preto, lebo si myslím, že je to veľmi zlý návrh,“ zdôraznila V. Remišová.

Zároveň deklarovala, že za zvýšenie na desať percent nebude hlasovať ani v parlamente, chystá sa totiž predložiť návrh, aby sa odložila účinnosť zákona. „Nech sa to odloží, aby sme sa pokojne mohli dohodnúť na spravodlivých kritériách,“ uviedla.

Ministerka spochybnila možnosť odložiť účinnosť legislatívneho opatrenia, ktoré už vstúpilo do platnosti. Poukázala zároveň na to, že termín nadobudnutia účinnosti bol dlho známy, dovtedy však nikto ani z opozície neinicioval návrh na odklad. „Je to súčasť školského zákona, to je vaša kompetencia, takže to mala byť vaša aktivita, aktivita SNS,“ reagovala V. Remišová.

Kompetencie má ministerstvo vnútra

Ministerka pripomenula, že metodiku určovania počtu tried na osemročných gymnáziách má v kompetencii ministerstvo vnútra prostredníctvom okresných úradov. Je za to, aby sa táto kompetencia vrátila školskému rezortu. Pre rodičov detí, ktoré majú ambíciu nastúpiť na osemročné gymnáziá, súčasná situácia podľa ministerky znamená, že pri prihláške musia rátať s tým, že výber bude vzhľadom na stanovené kvóty prísnejší.

Poukázala zároveň aj na to, že vzhľadom na reálny stav nastáva problém okolo kvót len v Bratislavskom kraji, všetky ostatné kraje sa pri počte prijímaných žiakov pre osemročné gymnáziá pohybujú na hranici zákonom stanovenej kvóty.