Bývalý minister pritom stihol ešte pred svojím odchodom jednu z dvoch škandalóznych výziev zrušiť. Druhú, z ktorej sa mali budovať priemyselné výskumno-vývojové centrá, však nechal bežať ďalej, keďže boli v rámci nej už podpísané zmluvy.

Lenže teraz, po pol roku, Výskumná agentúra hovorí, že chce rušiť aj tie. Riskujte tým však okrem iného ďalší sklz v už beztak mimoriadne pomalom čerpaní eurofondov. Aktuálne sa začal piaty rok programového obdobia 2014 až 2020 a čerpanie v Operačnom programe Výskum a inovácie ešte nepresiahlo ani štyri percentá.

Sľubujú ďalšie peniaze

Na priemyselné výskumno-vývojové centrá malo ísť spolu 301 miliónov eur. Peniaze sa rozdelili medzi 62 úspešných projektov. Účinných je podľa ministerstva 53 zmlúv. Rezort im však peniaze neposiela, výzva aktuálne podlieha kontrole.

Popritom začali úradníci rokovať s prijímateľmi aj o odstúpení od zmlúv. Vo februári plánujú o tejto možnosti otvoriť diskusiu s dvadsiatimi subjektmi, v marci so zvyšnými. Prilákať ich chcú na ďalšie dotačné schémy, ktoré pripravujú.

„Predpokladáme, že u väčšieho počtu prijímateľov sa nám podarí dohodnúť na odstúpení od zmlúv. A to aj z dôvodu, že majú záujem uchádzať sa o projekty v rámci nových pripravovaných výziev a účinná zmluva o nenávratnej finančnej pomoci v rámci výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier je chápaná ako možná prekážka,“ uvádza tlačové oddelenie rezortu, ktorému už velí ministerka Martina Lubyová.

Jej predchodca P. Plavčan chcel pochybnosti o vybratých projektoch rozptýliť inak. Sľúbil ich verejné prezentácie. Tie zatiaľ relevantné nie sú, keďže prebieha kontrola a implementácia stojí, tvrdia dnes úradníci rezortu.

Prečo sa napokon rozhodlo ministerstvo rušiť aj podpísané zmluvy? Zrejme vyplávali na povrch ďalšie nedostatky, ktorých výsledkom by mohlo byť škrtnutie eurofondov. Detailné zdôvodnenie zatiaľ z tlačového odboru nedorazilo.

Lubyová chce výskumníkom zobrať granty

Peter Plavčan Zdroj: SITA

Výber čistý nebol

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa