„Zbožné želania“ Európy v oblasti bezpečnosti jasne vidieť v jej reakcii na to, že Rusko na hranicu s Ukrajinou zhromaždilo viac než 100-tisíc svojich vojakov. Podľa lotyšského ministra obrany je neschopnosť Berlína povoliť prepravu húfnic, ktoré boli kedysi umiestnené v Nemecku, z Estónska na Ukrajinu s cieľom pomôcť jej brániť sa v prípade možnej invázie, nemorálna. Jeho slová odkryli napätie v NATO v súvislosti s tým, ako si poradiť s Ruskom, píše Financial Times.

Kritika Nemecka

Nemecké spoločnosti sa vyhrážali tým, že odídu z Litvy pre jej spor s Čínou týkajúci sa taiwanského veľvyslanectva v tejto pobaltskej krajine. Urobili tak napriek tomu, že sa Nemecko v prípade porušenia právneho štátu v Poľsku odvolávalo na „hodnoty“. „Ako sa správate vy v súvislosti s Litvou, Ruskom a Čínou?“ opýtal sa Artis Pabriks. Dodal, že „Nemci už zabudli na to, že im Američania poskytovali bezpečnosť počas studenej vojny. No nemali by (na to zabudnúť). Je to ich morálna povinnosť.“

NATO čelí tlaku reagovať na ruské okupačné nálady voči Ukrajine, ako aj na žiadosti o to, aby zastavilo svoje snahy o rozširovanie sa do východnej Európy, keďže by tým zmenilo bezpečnostnú situáciu na kontinente. Krajiny východnej Európy znepokojilo odmietnutie Berlína poslať na Ukrajinu smrtiace zbrane a zdĺhavé prieťahy v prípade premiestnenia húfnic z Estónska.

Existenčný problém

Lotyšsko a Litva sa v roku 2004 stali jedinými krajinami bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré vstúpili do EÚ a NATO. Sťažovali sa na to, že boli odignorované v súvislosti s nebezpečím, ktoré Moskva predstavovala v roku 2008 počas invázie do Gruzínska a v roku 2014 počas anektovania Krymu. Podľa Pabriksa je dôvodom čiastočne to, že západná Európa je od Ruska ďalej. „Žijú v mieri už roky. Myslia na plyn, vývoz a spoluprácu. Pre nás, hraničiace krajiny, je to iné. Pre nás je to existenčné. Naša minulosť nám nedáva veľa šancí veriť (Rusku). Bola by to pre nás smrť,“ dodal.

Nemecký úrad kancelára aj nemecké ministerstvo zahraničia sa k tvrdeniam odmietli vyjadriť. Annalena Baerbock, nemecká ministerka zahraničných vecí, obhajovala zákaz vývozu zbraní na Ukrajinu, ktorý jej krajina uvalila. Myslí si, že keby vývoz povolili, znamenalo by to „180-stupňový obrat v ich zahraničnej politike“, ktorý by „zatvoril dvere upokojeniu situácie“. Ministerstvo zahraničných vecí sa takisto vyjadrilo aj k rozhodnutiu EÚ začať voči Číne na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) postup v súvislosti s litovským sporom.

Ďalšie dôležité správy

Motorized rifle troops hold drills in Russian Southern Military District
Neprehliadnite

Infografika: Aká veľká je ruská armáda v porovnaní s tou ukrajinskou?