Lotyšsko vyhlásilo v utorok trojmesačný stav núdze na svojich hraniciach s Bieloruskom. Rozhodnutie súvisí s náporom migrantov prichádzajúcich z bieloruského územia, informovala lotyšská verejnoprávna televízia LTV.

Vyhlásenie stavu núdze, ktorý potrvá do 10. novembra, bolo schválené na utorkovom zasadnutí lotyšskej vlády. Vzťahuje sa na štyri oblasti ležiace pri hraniciach s Bieloruskom: na regióny Ludza, Kraslava, Augsdaugava a na mesto Daugavpils. Podľa televízie LTV ide v zásade len o technické opatrenie, ktoré má urýchliť potrebné rozhodovacie procesy a finančné toky.

Pohraničníci dostali právomoc v prípade potreby použiť aj fyzickú silu a mimoriadne prostriedky, aby okamžite vracali migrantov, ktorí nelegálne prekročia hranice, späť na územie Bieloruska. Od takýchto osôb nebudú prijímané žiadosti o udelenie štatútu utečenca ani iných foriem ochrany.

Nariadenie o vyhlásení núdzového stavu tiež umožňuje, aby pohraničníkom pri ochrane a monitorovaní hraníc pomáhali aj príslušníci lotyšskej armády a polície s cieľom zabrániť nelegálnej migrácii.

WA 12 Vilnius - Migranti večerajú pred stanom v novopostavenom utečeneckom tábore v litovskom meste Pabrade, ktoré sa nachádza 40 km severovýchodne od metropoly Vilnius v sobotu 3. júla 2021. Litovská vláda vyhlásila v piatok večer 2. júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú zo susedného Bieloruska, informovala v sobotu agentúra AP.
Litva vyhlásila núdzový stav po tom, ako štátna hraničná polícia zadržala v piatok 150 nelegálnych migrantov, čo je viac ako za
Neprehliadnite

Estónsko sa obáva migrantov, posilňuje kontrolu na hranici s Lotyšskom

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš uviedol, že prijaté rozhodnutie prakticky znamená uzavretie hraníc medzi Lotyšskom a Bieloruskom. V prípade, že sa situácia na hraniciach zlepší, môže vláda núdzový stav zrušiť aj skôr než v novembri. Kabinet má tiež právomoc toto opatrenie predĺžiť na dobu maximálne troch mesiacov.

Rovnakým problémom s bezprecedentným náporom nelegálnych migrantov prichádzajúcich z územia Bieloruska čelí v posledných týždňoch i susedná Litva, a tiež Poľsko. Litovský parlament má v utorok rokovať o tom, či sa na hraniciach s Bieloruskom postaví vysoký kovový plot so žiletkovým drôtom.

Uvedené tri krajiny obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že využíva migrantov na vyvíjanie tlaku na Európsku úniu, aby zrušila sankcie voči jeho krajine.

JB 17 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas prejavu na zasadnutí parlamentu v Minsku 26. mája 2021. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. V prejave na pôde parlamentu Lukašenko v stredu vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach
Neprehliadnite

Lukašenko smaží Litvu za údajnú smrť migranta na spoločných hraniciach