Vo štvrtok 7. apríla sa lotyšský Výbor pre ľudské práva a verejné záležitosti Saeimy (parlamentu) rozhodol odovzdať poslancom legislatívny návrh o vyhlásení 9. mája za Deň pamiatky obetí vojny na Ukrajine v Lotyšsku, píše Baltic News Network. Dnes tento návrh parlament schválil. Zákon zakazuje v tento deň usporadúvať hromadné zábavy aj sviatočné akcie.

Cieľom zákona je upriamiť pozornosť obyvateľov Lotyšska na vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine a vyjadriť solidaritu s ukrajinským ľudom v boji za suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Lotyšský zákon má platiť len v tomto roku. Deviaty máj bude na celom území Lotyšska pomenovaný ako Deň pamiatky obetí vojny na Ukrajine, čím sa uctí pamiatka civilistov a vojakov, ktorí zahynuli počas ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

Autori legislatívneho návrhu pripomínajú, že 9. mája krajiny bývalého Sovietskeho zväzu vo všeobecnosti oslavujú víťazstvo Červenej armády nad nacistickým Nemeckom.

V Lotyšsku je veľa obyvateľov, ktorí túto tradíciu dodržiavajú oslavou tzv. Dňa víťazstva, hoci tento deň vo východnej Európe mnohí spájajú s okupáciou a anexiou pobaltských štátov ZSSR.

Kremeľ: Toto rozhodnutie je hanebné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil rozhodnutie lotyšského parlamentu vyhlásiť 9. máj za Deň pamiatky padlých na Ukrajine za hanebné a vyjadril nádej, že aj napriek tomu si Lotyši zapamätajú históriu a zachovajú si ju vo svojich srdciach.
„Chcel by som veriť, že tí Lotyši, ktorí si pamätajú históriu, si ju vážia, sú na ňu hrdí, zachovajú si ju vo svojich srdciach aj napriek absolútne hanebným rozhodnutiam ich úradov,“ cituje vyjadrenie Peskova ruská štátna agentúra TASS.

Ďalšie dôležité správy

Vojna na Ukrajine
Neprehliadnite

Lotyšsko umožnilo svojim občanom bojovať na Ukrajine