Lotyšská ministerka vnútra Marija Golubevová v pondelok podala demisiu. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Niektorí mali na sebe písmeno „Z"

Lotyšský parlament 31. marca zakázal konanie verejných podujatí bližšie ako 200 metrov od sovietskych vojnových pamätníkov, aby tak zabránil oslavám pri obelisku v Rige, na ktorých sa každoročne zúčastňujú tisícky rusky hovoriacich obyvateľov krajiny a tiež ruský veľvyslanec v Lotyšsku.

Napriek tomu sa pri obelisku 9. mája za prítomnosti polície zhromaždili tisícky rusky hovoriacich obyvateľov krajiny, aby naň položili kvety.

Mnohí sa vrátili aj na druhý deň po tom, čo sa na internete objavilo video, ako pracovníci mestských služieb traktorom zhŕňajú kvety do odpadu. Niektorí z navrátilcov mali na sebe písmeno „Z", ktoré je symbolom podpory ruskej invázie a v Lotyšsku je zakázané. Polícia 10. mája proti zhromaždeným použila donucovacie prostriedky.

Ministerka Golubevová pred novinármi uviedla, že stratila podporu lotyšského premiéra po tom, čo jeden z koaličných partnerov pohrozil odchodom z vlády za to, že polícia 9. a 10. mája nezakročila proti účastníkom nepovolených zhromaždení pri obelisku.

„Čo to vypovedá o odolnosti Lotyšska, ak dvojhodinové bezvýznamné zhromaždenie niekoľkých stoviek ľudí dokáže otriasť vládou?" vyhlásila Golubevová na svoju obranu.

Odsúhlasili odstránenie obelisku

Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš sa k rezignácii Golubevovej nevyjadril. Už predtým však upozornil, že takéto zhromaždenia ohrozujú suverenitu Lotyšska a sú prejavom neúcty k obetiam ruskej invázie na Ukrajinu.

Mestské zastupiteľstvo v Rige v piatok odsúhlasilo odstránenie obelisku, pričom toto rozhodnutie podporil aj lotyšský parlament a premiér. Presný dátum odstránenia však ešte nebol určený.

Z 1,9 milióna obyvateľov Lotyšska je až 24,5 percent etnických Rusov, pričom v hlavnom meste Riga ich žije až 36 percent.

Ďalšie dôležité správy

čln plavba rieka Moskva Kremeľ v Moskve
Neprehliadnite

Lotyšsko zakázalo vstup ďalším desiatkam Rusov, prevažne z oblasti kultúry